България

Парламентът избра Пламен Тончев за председател на ДАНС

  22.07.2026 12:15  
Парламентът избра Пламен Тончев за председател на ДАНС

Парламентът избра Пламен Тончев за председател на Държавна агенция “Национална сигурност“ (ДАНС) със 175 гласа “за“, 34 – “против“, и 12 – “въздържал се“.

Подкрепиха го от “Прогресивна България“, ГЕРБ – СДС и ДПС. Против гласуваха от “Демократична България“ и “Продължаваме промяната“. От “Възраждане“ се въздържаха.

Пламен Тончев е предложен за поста от Министерския съвет. Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев представи кандидатурата на Тончев в пленарната зала. Министерският съвет смята, че неговият богат професионален и институционален опит напълно отговаря на високите изискванията за тази ръководна длъжност. Съчетаването на доказани управленски умения, отлично познаване на нормативната уредба и капацитет за носене на отговорност е солидна гаранция за отговорното, ефективно, прозрачно и законосъобразно управление на ДАНС, заяви Демерджиев.