Гоце Делчев Гърмен

161 години “Светлина“ в Ковачевица: две поколения фотографи върнаха лицата на селото у дома

  16.08.2026 12:37  
161 години „Светлина“ в Ковачевица: две поколения фотографи върнаха лицата на селото у дома

Ковачевица отбеляза 161 години от създаването на Народно читалище “Светлина 1865“ с празник, посветен на паметта, традициите и хората, които пазят духовния облик на емблематичното родопско село.

Юбилейната програма започна с откриването на фотоизложбата “Очите на Ковачевица“ на известния фоторепортер Румен Жерев и неговия внук Георги Жерев. Експозицията е подредена директно върху каменния зид пред читалището и среща погледа на две поколения към селото – към неговото минало и настояще.

Сред фотографиите са портрети на жени от Ковачевица, заснети от Румен Жерев преди години. Сега техните образи се връщат в селото, където са били създадени, за да бъдат видени отново.

Към тях Георги Жерев добавя своя съвременен поглед – фотографии на храма, заснети чрез отражения, както и панорамни кадри, направени от въздуха.

“Ковачевица не е само тези автентични къщи, които са една легенда от камък и дърво, но Ковачевица е легенда с хората, които имат свой облик, свой характер и коренът е много важен“, казва Румен Жерев.

Според него фотографиите не бива да остават единствено в архивите, а трябва отново да се превръщат в част от живата памет на селото.

Празникът продължи с музикални изпълнения и рецитали пред читалището, а юбилейният ден завърши с “Хубава си, моя горо“.

Песента се превърна в символичен финал на празника на “Светлина 1865“ – място, което вече 161 години съхранява паметта, културата и духовния живот на Ковачевица.

Снимки:Ирина Жерева, личен профил