Президентът предложи на Силяновска два варианта за лечението на Ива Михайлова и ще постави случая пред генералния секретар на Съвета на Европа
Президентът Илияна Йотова заяви, че към този момент не вижда основания за свикване на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), въпреки призивите на политически сили за заседание, посветено на въпросите за сигурността на страната.
Йотова подчерта, че не поставя под един знаменател реакциите на всички политически партии, които през последните дни са изказвали позиции по темата.
“Не слагам под един знаменател реакцията на всички политически партии, които тези дни изказваха доста коментари. Много внимателно се вслушвам в рационалните аргументи на някои от тях“, заяви президентът.
В същото време тя постави въпроса защо не е бил поискан Консултативен съвет през февруари 2026 г., когато 15 самолета са били разположени на Софийското летище с разрешението на правителството на Росен Желязков, без президентската институция да бъде уведомена.
“Задавам си въпроса защо не искаха Консултативен съвет през февруари 2026 година, когато 15 самолета бяха разположени на Софийското летище с разрешението на правителството на господин Желязков, без президентската институция да бъде изобщо уведомена, и аз като президент“, каза Йотова.
По думите ѝ днес ситуацията е различна, тъй като президентската институция е в пълна връзка и координация с останалите институции, които имат отношение към националната сигурност.
“Днес искат Консултативен съвет във време, в което президентската институция е в пълна връзка и координация с всички останали институции – с Министерския съвет, със Съвета по сигурността, в който участваме, със службите за сигурност, с нашите международни партньори“, посочи тя.
“И аз до този момент не намирам основания да бъде свикан Консултативният съвет“, категорична бе Йотова.
Президентът припомни и решението, с което службите за сигурност са били отнети от президентската институция.
“Много голямо мнозинство гласува службите за сигурност да бъдат отнети от президентската институция. Сега тези, които го гласуваха, не са доволни от своето решение“, заяви Йотова.
По думите ѝ лидерите на парламентарно представените партии имат пълната възможност да се запознаят с докладите на службите.
“Те имат пълната възможност да видят всички доклади на службите, тъй като са лидери на парламентарно представени партии“, посочи президентът.
Йотова беше категорична, че няма да използва темата за националната сигурност за политическа пропаганда и партийна борба.
“Няма да правя пропаганда и политическа заигравка с националната сигурност на държавата“, заяви тя.
Президентът призова всички отговорни политически сили да търсят съгласие по въпросите за сигурността и стабилността на България, независимо че предстои изборен период.
“Бих посъветвала в този случай, независимо от това, че идва изборен период, всички отговорни политически сили да потърсим съгласие по въпросите за сигурността и стабилността на България“, каза Йотова.
Тя определи използването на темата за политически цели като изключително сериозен проблем.
“За мен използването на националната сигурност на страната с пропагандни и партийни цели, със съмнителни политически дивиденти, е предателство към страната“, заяви президентът.
По темата за предстоящите президентски избори Йотова посочи, че официалната кампания ще започне на 25 септември.
“Кампанията ще започне официално на 25 септември. Някой казва, че тя вече е започнала. Призовавам и този път да покажем, че можем да се държим като нормални политици“, заяви тя.
Йотова подчерта, че ще търси съгласие и общи пресечни точки, вместо политическо противопоставяне.
“Аз съм за това. Аз търся съгласието, търся пресечните точки на общите ни интереси и нека да оставим българското общество свободно да избира“, каза президентът.
Йотова коментира и случая с 23-годишната Ива Михайлова от Кочани, за която Апелативният съд в Щип отказа разрешение да се лекува у нас.
Президентът съобщи, че е изпратила писмо до президента на Северна Македония Гордана Силяновска, в което е предложила два варианта за лечението на момичето – консилиум от български лекари, който да прецени как трябва да продължи лечението ѝ, или Ива Михайлова да бъде лекувана в Северна Македония.
“Писмото официално беше изпратено и заведено на 11 август тази година. До този момент нямам абсолютно никакъв отговор“, заяви Йотова.
Тя допълни, че в писмото е отправила и личен апел към Силяновска да помогне на 23-годишната Михайлова.
“В това писмо я помолих също, като човек и като жена, да помогне на това 23-годишно момиче да не остане инвалид. А защо нямам отговор – оставам аз да се чудя“, каза президентът.
Йотова съобщи още, че в средата на септември ще има специална среща с генералния секретар на Съвета на Европа в Страсбург. Един от въпросите, които ще постави, ще бъде съдбата на Ива Михайлова.

--900.webp)
--800.webp)








--700.webp)

--700.webp)