Конституционалистът Борислав Цеков отправи остри критики към действията на полицията и НСО по случая със задържаната в Струмяни гражданска активистка Гергана Петрова.
“Ще го кажа не обрано и сдържано, а с дозирано възмущение, защото явно се налага. Навършилото едва стотина дни управление на Радев започва да проявява родилните белези на пълзящ авторитарен режим, който се опитва да плаши граждани и журналисти с милиционерски произвол, белезници, арести и принудителни отвеждания“, написа Цеков в профила си.
Той заявява, че протестира срещу задържането и отвеждането на Гергана Петрова, която определя като гражданска активистка и журналистка.
“Като гражданин на България, който за разлика от Румен Радев и целокупното му обкръжение, съм бил един от многото, които сме участвали и допринасяли активно и реално според силите и знанията си за консолидирането на българската демокрация и за членството на България в ЕС и НАТО, протестирам остро срещу произволното задържане и отвеждане с белезници на гражданската активистка и журналистка Гергана Петрова“, пише той.
По думите му държавата не трябва да се управлява като казарма, а институциите не бива да демонстрират отношение към гражданите, характерно за други исторически периоди.
“Препоръчвам на управляващите овреме да си дадат сметка, че държавата не е нито казарма, нито Радев и останалите чиновници около него са някакви “командири“ и “генерали“, на които населението дължи почести и козируване“, посочва Цеков.
Той критикува и присъствието на хора с професионален път в армейските и полицейските структури във висшата политическа власт, като заявява, че България има гражданско и демократично управление по Конституция.
“Фуражки и пагони, техните командни методи и манталитет, нямат никаква стойност и никакво значение в политическата власт на държавата. Тяхното място е единствено и само в деполитизираните армия и полиция“, пише още конституционалистът.
В публикацията си Цеков определя случилото се в Струмяни като проява на “милиционерщина“ и предупреждава управляващите, че подобни действия според него могат да доведат до загуба на обществено доверие и политически последствия.
Той прави и паралел с други държави и политически режими, като заявява, че България не трябва да бъде превръщана в “Беларус на Балканите“.
В края на позицията си Борислав Цеков призовава управляващите да преосмислят действията си и да се съсредоточат върху изпълнението на предизборните си обещания.
“Опомнете се! Слезте на земята и се опитайте да работите за гражданите и изпълнението на предизборните си обещания. Ако не, отивайте си, докато е време“, завършва той.













