Monday, May 6, 2024
HomeНовиниБългарияБългария ще плати 534 млн. лв. за ваксината на Pfizer/BioNtech за следващите...

България ще плати 534 млн. лв. за ваксината на Pfizer/BioNtech за следващите 2 години

Покупката на 14 млн. дози от ваксината на Pfizer/BioNtech за реимунизация срещу Covid-19 през 2022 и 2023 година ще струва приблизително 534 млн. лева. Това става ясно от решението на служебното правителство от 17 май тази година. След заседанието преди две седмици здравният министър Стойчо Кацаров съобщи за решението България да участва в споразумението на ЕК с Pfizer/BioNtech за доставка на ваксини за държавите членки за следващите 2 години, но не уточни колко ще струват заявените от България дози. Изчисленията показват, че през следващите 2 години ваксината ще бъде купувана на по-висока цена от около 38 лева за доза. За сравнение през април правителството отпусна 46.4 милиона лева за купуването на допълнителни 1 533 037 дози от ваксината на Pfizer/BioNTech, което прави по около 30 лв. на доза. За сравнение първата поръчка на ваксини от България възлизаше на около 380 млн. лева, като в тази сметка не влизаха допълнителните 46.4 млн. лв., отпуснати през април за ваксината на Pfizer/BioNtech.

За разлика от първата поръчка от есента на миналата година, когато страната ни не поръча пълната полагаща й се квота от ваксината на Pfizer/BioNtech и други ваксини срещу Covid-19 заради опасения от голям излишък, сега служебното правителство възприема различен подход. От ваксината на Pfizer/BioNtech ще бъдат поръчани общо 14 млн. дози, или по 7 млн. дози годишно, достатъчни за обхващането с 1 бустерна доза на цялото населенеие на страната.

Правителството на Бойко Борисов беше критикувано, че не е направило най-добрия избор на портфолио с ваксини, заради което страната ни разполагаше с ограничени количества в първите месеци на годината, но в момента има излишък от ваксини и недостиг на желаещи да се имунизират.

Засега не е ясно дали служебното правителство има намерение да купува ваксини и на друг производител за следващите 2 години, но в правителственото решение от 17 май е записано, че се възлага на министъра на здравеопазването “да проучи възможностите за осигуряване на ваксини срещу Covid-19 и от други производители”.

Със същото решение се дава задача на министрите на здравеопазването и външните работи до края на 2021 г. да проучат възможностите за препродажба или дарение на количества от ваксините срещу Covid-19 след задоволяване на вътрешните нужди. Преди дни Северна Македония обяви, че очаква дарение от България на 50 000 дози ваксини.

Страната ни вече е в ситуация на излишък от ваксини срещу Covid-19, тъй като поръчаните от четирите одобрени ваксини количества надхвърлят населението на страната, а желаещите да се имунизират са малко и ваксинацията пъпли с бавни темпове.

По данни на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията (ЕCDC) към 1 юни с поне една доза у нас са обхванати 13.9% от пълнолетното население, а със завършен ваксинационен цикъл са 9.7% при средно за ЕС 44.4 с една доза и 20.2 напълно ваксинирани. При над 3.1 млн. доставени дози ваксини у нас са поставери приблизително половината – 1.3 млн. дози, като със завършена имунизация са 571 899 души, а с една доза 812 072-ма души. През последната седмица у нас се ваксинират средно по 15 000 души дневно, като за последното денонощие са 18 064-ма, като в това число влизат и реимунизациите. / mediapool.bg

 

RELATED ARTICLES

Most Popular