Tuesday, May 7, 2024
HomeНовиниСвятНай-малко 20 са жертвите на наводненията в Германия

Най-малко 20 са жертвите на наводненията в Германия

Германия е застрашена от природни катаклизми

Невиждано бедствие в Германия. Броят на жертвите от огромните наводнения там продължава да расте. Щетите са мащабни.

Най-малко 20 вече са загиналите, а над 70 са изчезнали безследно в поройните дъждове и наводнения в Западна Германия, където придошла река отнесе шест къщи, съобщава „Франс прес”. Има опасения, че броят на загиналите може да се окаже и по-голям. Много от изчезналите са били по покривите на постройките в община Шулд. Двама от загиналите са пожарникари, участвали в спасителна операция.

Провинциите Райнланд-Пфалц и Северен Рейн-Вестфалия са най-силно засегнати от пороите, препълнили реките, изкоренили дървета и наводнили пътища и сгради.

Над 30 души са изчезнали при срутване на сгради в Аденау, информира телевизия „Ен Те Фау”, цитирана от ТАСС. Много селища в региона фактически нямат връзка с външния свят, на места е прекъснато електроснабдяването, затворени са редица училища, спрян е общественият транспорт.

Дъждовете и бурите са предизвикани от циклона Бернд. Евакуирани са над 1000 жители на град Хюкесваген. Домовете си са напуснали и жители на един от районите на Золинген.

Пороите погубиха и двама души в Белгия. Десетина къщи са били разрушени след пороите в последните дни, съобщават местни медии. Най-засегнат е районът на Лиеж, където прииждат реки и се наложи изпускането на два язовира. Белгийските железници спряха да обслужват югоизточните части на страната.

Евакуираните са стотици, като най-засегнати са възрастни хора, много от които живеят сами. Пострадали разказаха пред местни телевизии, че се е наложило да напуснат домовете си, без дори да могат да вземат лекарствата си. Възрастните хора са настанени временно в обществени сгради.

Любителски записи показват сърни, потъващи в прииждащите води, и мечки, които търсят спасение в центъра на Лиеж.

Очаква се от утре обилните валежи да спрат. Местни хора определят случващото се като “пороя на века”.

Все повече жеги и суши и все повече бури и порои: това очаква Германия през следващите десетилетия. Рискът от природни катаклизми силно е нараснал, става ясно от актуален анализ.

В Германия промените в климата предвещават все повече опасни явления и щети за природата през идните десетилетия. А тези явления неминуемо ще се отразят и на инфраструктурата, както и на икономиката. До този извод стига Анализът на рисковете от промените в климата за Германия през 2021 година.

В изследването се посочва, че в сравнение с резултатите от 2015 година рисковете, свързани с климата, са се увеличили. То потвърждава основни части от анализа по същата тема на федералното правителство. Това отбелязват експертите от общо 25 германски служби и институции, както и от девет ресора, работещи в сферата на институционалната мрежа “Промени в климата и адаптацията към тях”.

Два сценария до 2100 година

В анализа за промените на климата и рисковете, свързани с тях, който се прави на всеки шест години по поръчка на правителството в Берлин, са обрисувани два сценария за времето до 2100 година.

Песимистичният сценарий предвижда силна промяна в климата: до средата на века средногодишната стойност на температурата да се повиши с 3 градуса по Целзий спрямо прединдустриалния период. А оптимистичният сценарий разглежда промените в климата при евентуално повишаване на температурите с 2,4 градуса.

Проучени са били също 100 отражения на климатичните промени в Германия и техните взаимодействия с други фактори. В студията се казва, че 31 от тях изискват спешни действия.

Все повече жеги, суши, порои

Анализът назовава по-конкретно риска от опасно нарастване на жегите, особено в градовете, липса на влага в почвите и тежки последствия за икономиката в резултат на природни катаклизми. Засега регионите в Германия, които са силно засегнати от засушавания, силни жеги или интензивни валежи, са малко на брой, се казва още в доклада.

До средата на века обаче силните климатични промени ще засегнат много повече региони в страната, прогнозират учените. Според техните анализи, най-силни промени в климата ще настъпят в западните и южни части на Германия, а на югозапад и на изток все по-често ще има екстремни природни явления. По крайбрежията на Северно и Балтийско море през втората половина на века пък значително ще нараснат рисковете, свързани с повишаването на морското равнище.

Щетите ще предизвикат “ефект на доминото” по отношение на вече застрашените екосистеми като почвите, горите и водите, както и по отношение на човешката дейност и здравето на хората. “Веригата от въздействия почти винаги започва с промени в естествените системи и ресурси и накрая често води до отражение върху човешкото здраве”, се казва в студията.

Тройно повече горещи дни

Тобиас Фукс от Германската метеорологична служба казва, че от 1881 година досега средните годишни температури са се увеличили вече с 1,6 градуса, а броят на дните с екстремни жеги от над 30 градуса са се утроили. 2020 година е била втората най-гореща година от началото на метеорологичните изследвания в Германия. Освен това се очаква и ново покачване на средните въздушни температури в Германия, твърди Фукс.

Германската министърка на околната среда Свеня Шулце призова към спешни действия, защото много от необходимите мерки, като например засаждането на дървета в градски условия, изискват много време, докато започнат да дават ефект. За онези последици от климатичните промени, които вече са необратими, според нея, са нужни специални мерки – например озеленяване на покриви в градовете, засаждане на повече зеленина и предоставяне на по-големи разливни площи на реките.

 

RELATED ARTICLES

Most Popular