Monday, May 6, 2024
HomeРегионКюстендилС минута мълчание и поклон Кюстендил отбеляза 79 г. от спасяването на...

С минута мълчание и поклон Кюстендил отбеляза 79 г. от спасяването на българските евреи

Повече не трябва да говорим за войни и изтребления, а за мир, заяви кметът Петър Паунов

Тържествено открита паметна плоча на почетния гражданин Иван Момчилов

79-годишнината от спасяването на българските евреи бе отбелязана в Кюстендил.
С минута мълчание кюстендилски общественици и граждани почетоха паметта на жертвите от Холокоста.
Венци и цветя на паметника на Димитър Пешев в центъра на града поднесоха зам.-областният управител Любомир Терзийски, кметът Петър Паунов, зам.-кметовете Радмила Рангелова, Надя Каратова и Светослав Василиев, председателят на Общински съвет Кюстендил Иван Андонов, общински съветници, представители на Кюстендилска Духовна околия, граждани, представители на политически партии и на Организация на евреите в България и нейното представителство “Шалом” в Кюстендил.
„Трябва отново да се знае величието на Спасението. Да честитим днес и Св. Четиридесет мъченици. Празник, който кюстендилци почитат от десетилетия и това са закрилници на нашия регион. Величието на Спасението и особено в тези мрачни мигове на войната, когато отново целият свят е разтърсен. Всички се надяваме преклонили глава пред подвига на нашите предшественици, спасителите на десетки хиляди наши сънародници да следваме техния път. Повече не трябва да говорим за войни и изтребления, а за мир“, заяви кметът на Кюстендил Петър Паунов.
Веднага след края на церемонията, беше тържествено открита паметна плоча на почетния гражданин на Кюстендил Иван Момчилов. Тя е изработена от кюстендилския склуптор Мите Чудомиров, като финансирането е подпомогнато от организацията на евреите в България “Шалом” – клон Кюстендил. Съорганизатор на събитието е Община Кюстендил, а поставянето на паметната плоча е по предложение на Инициативен комитет от село Соволяно – родното село на българския политически и обществен деец.
През 2020 година местният парламент гласува предложение на комитета с председател Пламен Илиев – кмет на Соволяно, за поставянето на паметна плоча на видния кюстендилец, участник в акцията по спасяването на българските евреи през 1943 г.
Плочата бе поставена преди броени дни на бул. „България“ 16, където се намира къщата, в която е живял Момчилов в Кюстендил. За заслугите и живота му разказа историкът Ангел Джонев, който е част от инициативния комитет, чиято следваща стъпка е изграждането на бюст-паметник на Иван Момчилов в с. Соволяно.
От Историческия музей в града припомниха, събитията преди 79 години – за кюстендилската акция за спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта по време на Втората световна война. Активни участници в нея са кюстендилските граждани – търговецът Асен Суйчмезов, учителят Владимир Куртев, адвокатът Иван Момчилов и народният представител Петър Михалев, които сутринта на 9 март 1943 г. информират своя съгражданин Димитър Пешев, заместник председател на Народното събрание, за подготвяното депортиране на българските евреи. Използвайки възможностите си, Димитър Пешев два пъти разговаря с министъра на вътрешните работи Петър Габровски. Вторият път, след обяд, в негово присъствие и в присъствието на други депутати като Петър Михалев, Димитър Икономов и др., след натиск министърът заповядва да се спре депортацията на евреите от старите предели. Заповедта е разгласена и подготвените ешелони остават празни.
За приноса им за спасяването на българските евреи петимата кюстендилски граждани – Димитър Пешев, Асен Суйчмезов, Владимир Куртев, Иван Момчилов и Петър Михалев, са удостоени с най-високия държавен орден „Стара планина”, I степен, провъзгласени са за „почетни граждани на Кюстендил” и са признати от мемориала Яд Вашем за „праведници на света”. Пълният разказ за живота и съдбата им, както и за събитията преди и след кюстендилската акция, е представен в Къща музей „Димитър Пешев”.
По повод годишнината от акцията по спасяването на българските евреи в Кюстендилско отг Дръжавния архив представиха дигитална изложба с документи, свързани с еврейската общност в Дупница от фонд №204К “Еврейско първоначално училище „Елияче Давидов“ – Дупница, Кюстендилско”.

RELATED ARTICLES

Most Popular