Движението по второкласния път II-82 София – Самоков в района на ВЕЦ “Пасарел“ е напълно възстановено, съобщиха от Агенция “Пътна инфраструктура“ (АПИ) в 16:45 ч. в неделя. Трасето беше блокирано часове наред, след като огромна скална маса буквално затрупа цялото платно. Само по щастлива случайност в момента на свличането в участъка не е имало преминаващи автомобили и няма пострадали хора.
Въпреки че тежката техника успя да разчисти отломките и трафикът вече се нормализира, напрежението сред пътуващите остава високо. Инцидентът не изненада живеещите в района, които алармираха за опасността в социалните мрежи още в събота. Пътуващите са категорични, че трасето, поддържано от АПИ, е занемарено от десетилетия. “Ето така е при всеки дъжд и сняг... внимавайте към Боровец и обратно“, предупреждават местни жители в регионалните групи. Други описват преминаването през пролома като “руска рулетка“: “Минаването по този път е ‘тука има, тука няма’ – ако оцелееш“.
Влошената метеорологична обстановка доведе и до серия от катастрофи в София, като ситуацията в страната остава сложна. Към момента 468 снегопочистващи машини обработват републиканската мрежа. Слаб сняг вали в осем области, а НИМХ обяви оранжев код за четири области и жълт за още 19. Пътните експерти напомнят на шофьорите да не подценяват планинските пътища, особено в участъците с активни свлачища, където рискът от нови срутища остава висок през цялото денонощие.










--700.jpg)


