Рила

Свети Дух и Денят на детето 1 юни събраха рилчани на празник

  01.06.2026 18:28  
Свети Дух и Денят на детето 1 юни събраха рилчани на празник

Над 400 участници се включиха в “Рила пее и танцува“, деца се учиха да гасят пожар

Празника на града Свети Дух посрещнаха с редица изяви в Рила. По традиция тържествата продължиха два дни - на 30 и 31 май (събота и неделя). Включваха изяви на възпитаници на ОДГ “Д-р Тодора   Миладинова“, ученици от ОУ “Аверкий Попстоянов“ и самодейци от НЧ “Христо Ботев 1898“, концерт на дует “Шик“ и народните певици Бисера и Лидия. Проведен бе и традиционният празник на художествената самодейност “Рила пее и танцува“. Поле за изява в тазгодишното издание на  “Рила пее и танцува“ получиха над 22 състава и повече от 400 участници, сред които изпълнители от Крива паланка, Северна Македония. В честванията се включиха и децата от Вокалната група “Рилски звънчета“, които тази година отбелязаха 15-годишен юбилей. Във връзка с годишнината ръководителят на групата Емилия Начева получи почетен плакет. Наградени бяха и класираните на челни места участници в конкурса за рисунка “Моят град“ - 9 деца от ОУ “Аверкий Попстоянов“ и Детска градина “Д-р Тодора Миладинова“, които получиха книжки и грамоти. Поздрав към жителите и гостите на града отправи кметът на планинската община Георги Кабзималски.

За големия християнски празник Свети Дух, който събира местните и техни близки на традиционния селищен събор, в храма “Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ бе отслужена тържествена  литургия, а в параклиса “Св. Троица-  водосвет, Край параклиса,  намиращ се на входа на града, бе осветен и раздаден курбан за здраве. В съботната вечер имаше и заря.

За децата празникът продължи и на 1 юни – с първи урок по гасене на пожар, който най-малките жители на града получи ха от служителите на РУ на МВР в Рила. Малчуганите имаха възможността да влязат в шофьорската кабина на противопожарния автомобил, да “гасят пожар“ , което им донесе много емоции.