Благоевград загуби един от своите дългогодишни и утвърдени специалисти в областта на психиатрията – д-р Николай Янакиев.Лекарят е починал тази нощ в реанимация.
Професионалният път на д-р Янакиев в продължение на десетилетия е свързан с психиатричната помощ в Благоевград и грижата за хора с психични заболявания и зависимости.
Значителна част от кариерата му преминава начело на Областния диспансер за психични заболявания в Благоевград, който днес функционира като Център за психично здраве.
Д-р Николай Янакиев поема ръководството на лечебното заведение през януари 1998 година и остава на управленския пост 22 години. През този период той ръководи структура с ключова роля за предоставянето на специализирана психиатрична помощ на пациентите от Благоевград и региона.
През 2020 година, след повече от две десетилетия начело на лечебното заведение, д-р Янакиев напуска ръководната длъжност по собствено желание.Носител е на Почетна грамота за приноса си към здравеопазването в община Благоевград.
В професионалната си дейност д-р Янакиев натрупва сериозен опит в диагностиката и лечението на различни психични заболявания. Сред областите, в които работи, са детоксификацията, овладяването на абстинентни състояния, както и терапията на хора със зависимости към алкохол и наркотични вещества.
Освен работата си в Центъра за психично здраве, той развива и индивидуална практика в Благоевград, където предоставя специализирана извънболнична помощ по психиатрия.
Д-р Янакиев работи и като консултиращ психиатър в програми и структури, свързани с психотерапията, преодоляването на зависимости и подкрепата за хора с подобни проблеми.Със своя дългогодишен професионален път той оставя трайна следа в развитието на психиатричната помощ в Благоевград и региона.
Поклонението пред д-р Николай Янакиев ще се състои в петък от 9:30 часа в Новия гробищен парк в Благоевград.













