Monday, May 6, 2024
HomeНовиниСвятПърви сме в Европа по бедност, всеки трети живее в недоимък

Първи сме в Европа по бедност, всеки трети живее в недоимък

Най-добре са в Швеция и Люксембург, отчитат от Евростат

 

Oколо 30 процента от българското население, или почти всеки трети българин живее в сериозен риск от бедност, показват данни от анализ на Евростат за дела на хората в тежки материални лишения в ЕС през 2017 г. Средният показател за ЕС на хора, живеещи в тежки материални лишения, е 6,7 на сто.
Все пак страната ни е постигнала значителен ръст в социалната си политика, тъй като през 2010 г. делът на хората в тежки материални лишения у нас е бил 46 процента, докато за миналата година той е отчетен на 30 процента, показват данните на Евростат, цитирани от БТА.
Отнесени към населението на страната, цифрите показват, че през 2010 г. в материални лишения са живели около 3,5 милиона българи, докато през 2017 г. техният брой е бил около 2,1 милиона, или намаление от 1,4 млн. души на лицата у нас, които са имали сериозни материални лишения.
Според актуални данни на НСИ най-висок дял на хората у нас, които живеят в сериозен риск от бедност или материални лишения, е най-голям сред българите на възраст 65+ години – около 46 на сто от сънародниците ни в тази възрастова категория, или близо над 670 хиляди души.
Втората група, за която също се отчитат показатели на бедност и материални лишения, е на младите българи до 17-годишна възраст, които са около 42 процента, или над 550 хиляди. Сред българите в активна трудова възраст (18-64 години) процентът на риск от бедност е 37 на сто, показват данните на родната статистика.

Около 33 милиона европейци, или 6,7 на сто от гражданите на Евросъюза, са били в ситуация на сериозни материални лишения през 2017 г., отчитат данните на Евростат.
Най-ниски нива на материални лишения са регистрирани в следните страни членки: Швеция (0,8 на сто), Люксембург (1,6 на сто), Финландия (2 на сто) и Холандия (2,6 на сто), показват данните на европейската статистика.
В другия край на скалата, страните от ЕС, в които се регистрира най-висок процент на хора в материални лишения, са: България – 30 на сто, Гърция – 21 на сто, Румъния – 19,4 на сто и Унгария – 14,5 на сто.
Най-високи дялове на хората в ЕС, които са били в тежки материални лишения, са регистрирани сред домакинствата с един възрастен човек – около 10 на сто. Още по-висок е делът на хората с материални лишения сред възрастните домакинства с деца – 14 процента.
За домакинствата с двама или повече членове (с деца или без деца) показателят за бедност е значително по-нисък и варира между 5 и 6 процента.
Според европейската практика се счита, че един човек е изложен в риск от бедност, когато не може да си позволи поне четири от следните неща, за които повечето хора смятат, че са желателни или необходими, за адекватен социален живот: да плащат сметките си навреме; да поддържат дома си топъл; изправени пред неочаквани разходи, да ги поемат без проблеми; да ядат месо (или вегетариански еквивалент) редовно; да могат да си позволят една седмица почивка далеч от дома; да ползват без проблеми телевизор, пералня, кола, телефон.

RELATED ARTICLES

Most Popular