Thursday, May 2, 2024
HomeНовиниСвятБългария и Македония работят за бързото осъществяване на Коридор №8

България и Македония работят за бързото осъществяване на Коридор №8

България и Македония с общ призив за бързо изграждане на транспортната и енергийна инфраструктура между двете страни. Това стана ясно след заседание на Съвместната междуправителствена комисия с участието на министрите на външните работи Екатерина Захариева и Никола Димитров, предаде репортер на БГНЕС.

В изказванията си двамата външни министри наблегнаха на необходимостта от ускорено изграждане на транспортен коридор номер 8, който ще осигури по-добрата свързаност в региона.

“Трябва да ускорим проекта на транспортен Коридор номер 8”, призова министър Захариева. Тя припомни, че двете страни са създали обща работна група, която да работи по изграждането на Паневропейски транспортен коридор 8, както и че България и Македония все още нямат железопътна свързаност помежду си. „Има осигурено финансиране. Това не са прости инфраструктурни проекти“, отбеляза Захариева.

Нейният македонски колега постави акцент и върху енергийните проекти. „Продължава работата и по енергийни проекти между двете държави“, допълни още Никола Димитров.

Той отбеляза, че между двете страни цари атмосфера на приятелство, разбирателство и взаимно уважение. Министър Димитров заяви, че има области, в които сътрудничеството между двете държави отбелязва голям напредък и една от тях е туризмът.

Двете страни подписаха официалния протокол от днешното заседание, чиято основна цел е да бъде направен преглед на прилагането на подписания на 1 август 2017 г. Договор за приятелство. Освен пленарни разговори между членовете на комисията двамата министри проведоха и разговор на четири очи.

Министър Захариева подчерта, че обсъжданите теми са много, сред които икономика, култура, образование, както и работата на съвместната историческа комисия. Тя отчете, че политическите взаимоотношения между двете страни бележат голям напредък, а като пример за това даде разменените общо 8 визити между премиерите за последните две години, както и множеството делегации и срещи на различни форуми. „Има конструктивен, добросъседски и приятелски дух между двете държави“, отбеляза Захариева. България и Македония бележат и ръст в стокообмена помежду си през 2017 и 2018 г. Наблюдава се обаче малък спад в първото тримесечие на тази година, но икономическите министерства на двете държави започват работа за преодоляване на тази тенденция.

От своя страна министър Димитров заяви, че влизането на Македония в ЕС е важно както за държавата, така и за региона.

По отношение на работата на съвместната комисия по историческите въпроси, която в петък постигна сериозен напредък, след като България и Македония се разбраха за античността и средновековието, македонският министър заяви: „Поемам отговорност да завършим с мъдрост и приятелство работата на общата историческа комисия”.

Екатерина Захариева заяви, че трябва да учим младите хора на истината и подчерта, че „Исторически въпроси за нас са крайъгълният камък в Договора за добросъседство“. Тя приветства напредъка, който е постигнат.

 

Скопие не приема ултиматума на Каракачанов

Историческата фигура на Гоце Делчев се оказа непреодолимо засега препятствие в преговорите между България и Северна Македония, които имат за цел да изчистят спорните въпроси от общата история. Вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева потвърди в понеделник, че двете страни засега не могат да се разберат за Гоце Делчев ден след като другият вицепремиер Красимир Каракачанов призова България “да стане от масата с всички възможни последствия”.

“Преди два дни имаше заседание на историческата комисия със Северна Македония, на което не беше постигнато съгласие около личността на Гоце Делчев. Няма как датата 7 октомври да бъде приета за съвместно честване“, каза Захариева.

За разлика от нея Каракачанов е далеч по-твърд. В неделя той “подгря” визитата на Никола Димитров с обяснението, че “Скопие се надява работата на общата комисия всъщност да легитимира някаква компилация от измислици, преплетени с научни факти”.

Преди ден обаче Каракачанов бе категоричен, че България не може да приеме последното предложение на скопските политици в смесената комисия, което гласи, че Гоце Делчев е деец на македонското освободително дело, който бил почитан и от народа на България.

“Ако това продължи, българската делегация трябва да стане от масата с всички възможни последствия за европейската и натовска интеграция на Северна Македония. Вината за това няма да бъде наша”, отбелязва Каракачанов.
В понеделник македонският външен министър апелира за мъдрост.

Когато има близост и приятелство, не трябва да се поставя ултиматум“, каза той.
Според него Гоце Делчев може да бъде “мостът, който да преодолее разделението между това, което е било, и това, което България и Северна Македония имат днес”.
По думите му задачата на комисията не е лесна и крие опасности.

“Има много слоеве, но процесът е отворен и вече зрее. Но има две опасности – ако няма резултати, ще загрозим процеса. И ако няма истинско узряване в погледа към историята, пак ще загрозим процеса. И искам да уверя, че Северна Македония е цялостно посветена на този процес и той не е само заради договора за добросъседство, а е важен като цяло за държавата и отношенията ни с България. Аз поемам отговорност да завършим този процес, защото е важен – ще го завършим с мъдрост и приятелство, за да има разбиране между двете държави“, каза Никола Димитров.

 

 

 

Източник: /БГНЕС, Медиапул

 

 

RELATED ARTICLES

Most Popular