Saturday, May 4, 2024
HomeРегионБлагоевградМинистър Пулев в Перник: Малкият бизнес може да кандидатства за 260 млн....

Министър Пулев в Перник: Малкият бизнес може да кандидатства за 260 млн. лв. за технологична модернизация до 21 септември

До 21 септември компаниите могат да кандидатстват по първата отворена за България процедура от Плана за възстановяване и устойчивост „Технологична модернизация“. Тя е в размер на 260 млн. лв., а подаването на документите е изцяло онлайн през системата ИСУН. Това заяви в Перник служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев.

На мобилната приемна на министъра с областния управител Людмил Веселинов министър Пулев подчерта, че процедурата е насочена към микро, малки и средни фирми.

“Тя е предимно за производствените фирми – за лекарства, компютри или оптични материали, храни, напитки, облекла и др. Допустими са компании с архитектурна, инженерна или научно-изследователска и развойна дейност и още други. Планът работи и дава глътка въздух на бизнеса в условията на кризи”, каза още Пулев.

Той допълни, че спрямо големината и нуждите фирмите могат да получат между 180 000 лв. и 700 000 лв. за ново оборудване, техника, машини и софтуер.

В област Перник броят предприятия (микро, малки и средни) е над 5400 с близо 20 000 заети лица. От тях микро предприятията с до 9 работници са над 5000, където по думите на областния управител на Перник Веселинов – работят около 17 000 души от региона.

Илияна Илиева, главен директор на ГД ЕФК към Министерството на иновациите и растежа, обясни, че процедурата е насочена към четири от икономическите сектори на страната – C (Преработваща промишленост), Е (Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване), J (Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; Далекосъобщения) и M (Професионални дейности и научни изследвания). Тя допълни, че през септември предстои стартиране и на грантова схема в размер на 30,6 млн. лв. за бизнеса за ИКТ решения и киберсигурност.

Министър Пулев призова малкия и среден бизнес в района на Перник да се възползва от отворената процедура и да кандидатства за средствата за технологична модернизация.

По думите на Илиева регионът на Перник може да се възползва от програмите за ВЕИ, иновации, околна среда, регионално развитие и конкурентноспособност, които ще предоставят около 7 млрд. лева за следващия програмен период – само част от общите евросредства за България до 2027 г.

Всеки месец до края на годината отваряме по една нова мярка за финансиране на малкия бизнес, посочи Пулев при посещението си в Благоевград.  “За малкия и среден бизнес ще отворим процедура в размер на 200 млн. лв. за изграждане на ВЕИ за собствено производство на енергия. По линия на Министерството за следващия програмен период бизнесът ще получи 7 млрд. лв.”, заяви Калин Маринов, зам.-директор на ГД ЕФК

Микро, малките и средни предприятия в страната ще могат да кандидатстват за над 735 млн. лв. до края на годината. Средствата са по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) към Министерството на иновациите и растежа.

Първи приоритет на правителството е да дадем глътка въздух на българския бизнес. Това заяви още в Благоевград служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев.

В област Благоевград броят предприятия (микро, малки и средни) е близо 21 000. От тях микро предприятията с до 9 служители са около 19 700, допълни министърът.

Областният управител Николай Шушков каза, че Планът за възстановяване е възможност за бизнеса в региона да получи подкрепа в условията на криза.

Калин Маринов, зам.-директор на ГД ЕФК към Министерството на иновациите и растежа, посочи, че през септември предстои стартиране и на грантова схема в размер на 30,6 млн. лв. за бизнеса за ИКТ решения и киберсигурност. Освен това ще бъде отворена мярка за 200 млн. лв. за изграждане на ВЕИ за собствено производство на енергия. Очаква се с нея да се постигне по-голяма енергийна самостоятелност на предприятията.

От думите на Калинов става ясно, че Министерството на иновациите и растежа е изпратило преди дни за одобрение в Брюксел програма за бизнеса за 3 млрд. лв. – Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ и се очаква  изпълнението ѝ да стартира до края на годината. Предвидени са средства за разработване и внедряване на иновации във фирмите, увеличаване на експортния потенциал, създаване на нови или развитие на съществуващи компании с фокус върху високотехнологичните сектори на промишлеността, защита на патенти, индустриална собственост и др. Ще се стимулира дигитализацията и повишаването на киберсигурността.

Маринов обясни също, че още 118 млн. лв. ще бъдат инвестирани в МСП, които са получили знака за качество „Печат за върхови постижения“ по конкурсите на Европейския съвет по иновациите. Те ще могат да развиват иновационни дейности като създаване на прототипи и демонстрация на технологии.

По отношение на инвестициите министър Пулев заяви, че от началото на годината са сертифицирани 11 проекта за 231 млн. лв. с перспектива да станат 54 проекта за над 2 млрд. лв.

RELATED ARTICLES

Most Popular