Wednesday, May 1, 2024
HomeАктуално от днесСпецакция в Благоевград! Арестуваха четирима за данъчни престъпления и пране на пари

Спецакция в Благоевград! Арестуваха четирима за данъчни престъпления и пране на пари

Четирима, занимавали се с данъчни престъпления и пране на пари, са задържани при спецоперация на ОДМВР – Благоевград и ГДБОП.
По първоначални данни, за периода от 2017 до 2021 година е избегнато плащането на данъци в размер на над 8 800 000 лева. Задържаните са привлечени като обвиняеми от Благоевградската окръжна прокуратура, съобщиха от МВР.
Специализираната полицейска операция е проведена от служители на секторите „Противодействие на икономическата престъпност“ в ОДМВР – Благоевград и в ГД „Борба с организираната престъпност“. В резултат на съвместните действия, проведени под наблюдението на Окръжна прокуратура – Благоевград, са събрани доказателства срещу лица, занимаващи се с данъчни престъпления и пране на пари. Установен е основният организатор и участник в престъпната дейност – 33-годишен благоевградчанин. Заедно със свързани с него лица той активно се занимал с търговия на дрехи и аксесоари в търговски обекти на територията на страната. Освен това, чрез онлайн магазин, били осъществявани доставки на стоки в България, Гърция, Унгария и други държави. От продажбата им била генерирана парична печалба в особено големи размери и с поредица действия било избягвано плащането на дължимите данъци към държавата. По първоначални данни, за периода от 2017  до 2021 година размерът им възлиза над 8 800 000 лева.
Незаконната дейност била осъществявана посредством внос от Гърция на големи количества стоки – дрехи с неустановени до момента документи за вътреобщностно придобиване. Впоследствие те били продавани в търговски обекти и чрез интернет платформи.
Установено е, че 33-годишният е управител и собственик на 4 дружества, свързани с една от фирмите на майка му, която „закупувала“ по документи стоки в особено големи размери от множество „доставчици“ в България. В действителност те били внасяли незаконно от Гърция, а фигуриращите в документите фирми били от типа „липсващи дружества“, т.е. без дейност и собственост на лица с нисък социален статус. По този начин се избягвало плащането на ДДС и корпоративен данък в особено големи размери.
Събрани са доказателства за това, че след реализиране на продажбите група лица теглила крупни парични суми от банкомати посредством множество чужди платежни инструменти. Впоследствие парите били оставяни в офиса на мъжа. Установено е, че той и свързани с него лица влагали големи парични суми, придобити от осъществяваната незаконна дейност, в закупуване на движима и недвижима собственост. С действията си те извършвали престъпна дейност, изразяваща се в „изпиране на пари“.
В хода на разследването са проведени разпити на множество свидетели, в т.ч. фиктивни собственици и управители на търговските дружества, изискани са документи на фирмите, извършен е данъчен анализ и доклад от ЦУ на НАП – София, в който се установяват престъпните схеми и извършване на злоупотреби с ДДС от търговските дружества.
Проведени са претърсвания и изземвания на различни адреси, както и лични обиски. Приобщени са веществени доказателства, доказващи престъпленията.
Постановление на прокурор в Окръжна прокуратура – Благоевград за привличане към наказателна отговорност е предявено и на майката на 33-годишния, която е с мярка за неотклонение „подписка“.  След първоначалното задържане за срок до 24 часа в качеството на обвиняеми са привлечени и задържани за срок до 72 часа – 33-годишният, 31-годишна жена от Благоевград и 40-годишен мъж от София
По-късно през деня Окръжният съд в Благоевград взе мерки за неотклонение „гаранция в пари“ от по 20 000 лв. по отношение на 3-ма обвиняеми за извършени престъпления против данъчната система, съобщи БНР. Състав на Окръжния съд прецени, че е налице обосновано предположение за извършването на престъпната дейност от трите лица, но наличните по делото данни не обуславят двете кумулативни предпоставки по чл. 63. ал. 1 от НПК, а именно обвиняемите да се укрият и да извършат престъпление. Според Съда най-адекватната мярка за неотклонение по отношение на трите лица е „гаранция в пари“ в размер от по 20 000 лв. за всички, която да бъде внесена в рамките на 10 дневен срок, считано от днес. Определението може да бъде обжалвано в тридневен срок пред Апелативен съд – София, като заседанието е насрочено за 28.07.2022 г. от 10:00 часа.
RELATED ARTICLES

Most Popular