Thursday, May 2, 2024
HomeРегионПерникТоп истории от 30 български разказвачи излизат безплатно в “Декамерон2020”

Топ истории от 30 български разказвачи излизат безплатно в “Декамерон2020”

 

Георги Господинов, Здравка Евтимова, Алек Попов, Мирослав Пенков, Деян Енев, Захари Карабашлиев и Иво Иванов са сред авторите, дали свои разкази за проекта

 

Така както през 14. век десетима флорентинци се оттеглят в карантина, за да си разказват истории, достигнали до нас през класическия сборник “Декамерон” на Джовани Бокачо, днес – един месец след началото на извънредното положение – екипът на Сдружение за градски читални създаде инициативата “Декамерон2020”, за да направи достъпа до съвременна българска литература лесен за читателите. Тридесет от най-утвърдените имена в жанра на разказа предоставят едни от своите най-добри произведения за свободно четене по време на пандемията. Те могат да се изтеглят в различни формати от сайта на проекта.

 

В него са събрани произведения на автори като Деян Енев, Георги Господинов, Здравка Евтимова, Алек Попов, Радослав Парушев, Мирослав Пенков, Иво Иванов, Михаил Вешим, Захари Карабашлиев и други. Запалените читатели, които в момента нямат достъп до библиотеки и книжарници, могат да четат онлайн текстовете им, а също така и да свалят подборка с едни от най-популярните им разкази. А организаторите призовават тези от вас, които имат възможност, да подкрепят писателите и издателите им, като поръчат онлайн тяхна книга.

 

“Още от времето на Бокачо литературата, и по-конкретно разказите, са прибежище в дни на изпитания. Сега, когато неизбежно трябва да си останем вкъщи, ви предлагаме тази богата гама от истории за четене по време на пандемията”, пишат от “Сдружение за градски читални”.
“Декамерон2020” е своеобразен реверанс към българската култура и е създаден с безвъзмездната помощ на десетки творци и хора, чиято мисия е да подкрепят литературата. В настоящата ситуация всеки подобен жест е полезен и важен – многобройни примери вече бяха дадени от културни дейци в най-различни сфери, които предоставиха безплатен виртуален достъп до творчеството си. Именно тези инициативи служат като нужното успокоително подсещане, че физическата изолация не се равнява на социалната такава.

 

RELATED ARTICLES

Most Popular