Thursday, May 2, 2024
HomeРегионСамоковШампионът на България Мартин Петров спечели шахматния турнир "Самоков 2020"

Шампионът на България Мартин Петров спечели шахматния турнир “Самоков 2020”

Самоков бе домакин на силен турнир по ускорен шахмат. Черно-бялата магия привлече много състезатели, които в седем кръга мериха сили за купата и многобройните награди, осигурени от организаторите.

Усложнената епидемична обстановка в страната стана причина за сериозен отлив на участници от международния шахматен турнир “Самоков 2020″. При предварително записани над 100 състезатели за откриването на надпреварата в зала ” Самоков” се явиха 77 шахматисти. Най-значимото отсъствие бе това на двама от най-титулуваните български шахматисти – Александър Делчев и Кирил Георгиев, понастоящем представящ Северна Македония на международната сцена. Въпреки това надпреварата се радваше на звездно присъствие в лицето на действащия шампион на България Мартин Петров и националите Радослав Димитров и Петър Дренчев. Символичен първи ход на гросмайсторските дъски направиха Владимир Георгиев – кмет на община Самоков, и народният представител Радослав Стойчев.

В приветствието си към участниците Георгиев изказа благодарности за включването им в тази надпревара, като подчерта, че стремежът на община Самоков за развитие на този прекрасен спорт е получил искрена подкрепа от народните представители Васил Антонов и Радослав Стойчев. Регламентът предвиждаше изиграването на седем кръга със съкратена времева контрола – четири в съботния ден и три в неделния. Ускорената контрола бе предпоставка за динамична и оспорвана игра, която донесе много емоции на участниците. Шампионът на България Мартин Петров стана едноличен победител на турнира. Само на половин точка от него остана рейтинг-фаворитът Радослав Димитров. Сензационно, но напълно заслужено третото място зае 13-годишният Константин Георгиев. Най-добро представяне сред жените показа Светла Йорданова, а от ветераните с приз бяха отличени Цецко Тодоров, Огнян Стойчев и Коста Ангелов. В юношеските категории отличия завоюваха: Симеон Тодев (до 12 г.), Александър Ташев (до 14 г.) и Надя Тончева (до 16 г.).

Със специални медали бяха наградени и поздравени най-малките участници в проявата. Турнирът бе тържествено закрит от кмета Владимир Георгиев и народния представител Радослав Стойчев, които връчиха купата на победителя и наградите на призьорите.

Главен съдия на турнира бе Венета Петкова.