Monday, May 6, 2024
HomeНовиниБългарияБорисов: Искат да ни съборят заради намалелия държавен дълг

Борисов: Искат да ни съборят заради намалелия държавен дълг

 

Свиването на държавния дълг е причината опозицията да иска вот на недоверие на правителството, смята премиерът Бойко Борисов. Той е направил този извод по време на правителственото заседание във вторник, става ясно от разпространената в четвъртък стенограма.

БСП и ДПС подготвят вот на недоверие през декември. Темите за него все още не са определени окончателно, но освен корупция, коментирани са още национална сигурност, здравеопазване и демографска политика.

Борисов обаче прави друго предположение за мотивите на опозицията, използвайки случая да изтъкне успехите на правителството. Повод за изказването му е обсъждането на доклада за изпълнението на консолидираната фискална програма за деветмесечието, представен от зам.-министъра на финансите Кирил Ананиев, който е и номиниран за здравен министър. Ананиев припомня, че приходите в бюджета са се увеличили, фискалният резерв е достигнал 11.9 млрд. лева, бюджетът за тази година ще е балансиран – няма да има нито дефицит, нито излишък. Поради добрите показатели през следващата година не се планира нова емисия външен дълг и така общият държавен дълг ще намалее с 600 млн. лева и ще спадне до 22.3% от БВП.

“Ето за това толкова искат да съборят правителството, затова защото всичките тези дългове, това намаляване означава по-малко лихви към банките в света, които ни обслужват, носи и други предимства”, заключава Борисов във връзка с предсотящия вот на недоверие.

Той изтъква и своята роля за подобряването на финансовите резултати, като обяснява, че за два месеца при управлението на служебното правителство приходите били с близо 200 млн. лева по-ниски.

“Финансов министър беше Ананиев, но премиер беше друг, така че виждате, има разлика и в това. Едни и същи могат и така, и така да работят”, изтъква Борисов ролята си за добрите бюджетни показатели. Той казва още, че за догодина “аз съм заложил на 4.6% ръст и се надявам да го стигнем”. Прогнозата му била реалистична, а и нямало утежняващи обстоятелства като фалита на КТБ, “задълженията по американските централи, плащанията по АЕЦ “Белене”, така че за това си позволихме и повече пари за пенсии и заплати, за армията и полицията”. “Убеден съм, че догодина лятото с показателите, които ще имаме, можем дори да мислим за допълнителни неща”, оптимист е премиерът. Той завършва с нахъсващото: “Добри са ни резултатите. Догодина трябва да сме още по-добри”.

 

Кой ще си посипе с пепел главата за бюрокрацията

 

Не толкова доволен е премиерът от друг доклад, разгледан на заседанието – за изпълнението на мерките за намаляване на административната тежест. Документът е представен от вицепремиера Томислав Дончев, който отчита, че от 605 административни услуги и режими, които трябва да бъдат облекчени, към момента това е свършено за 28% от тях. 221 мерки, или 35%, са в процес на изпълнение, т.е. нормативните промени за осъществяването им са готови, но не са приети още и за 244 мерки нищо не е направено.

“Факт е, че съществува известно забавяне, въпреки че по никакъв начин не оспорвам огромния обем свършена работа”, коментира резултатите Дончев и добавя: ” Очевидно, част от колегите са надценили сложността на работата и комплексността и на това отдавам наличието на все още неизпълнени мерки”.

“Някой ще си поръси ли главата с пепел заради неизпълнени мерки?”, пита премиерът, но желаещи да направят това поне според стенограмата няма. Все пак Борисов отбелязва, че “се движим по-бързо дори отколкото очаквахме, но по-бавно, отколкото хората очакват това да го свършим”. Той дава срок до 15 януари работата да бъде свършена и нарежда: “Там, където инерцията е намаляла, да се ускори, но това е срокът”.

По същата тема, но по повод точка на вътрешния министър Валентин Радев за облекчаване на регулаторни режими на МВР, Борисов коментира, че вътрешното министерство е “едно от лицата на административната реформа”. “Там не се ли справим, значи не сме се справили. Те са няколко министерства, които имат пряк допир с хората – там, където са гишетата за документи за самоличност, свидетелства за управление на моторни превозни средства… Там най-вече трябва да сме брилянтни”, заръчва премиерът.

 

Да се издигне паметник за транспортния министър

 

Повод за изтъкване на постиженията на правителството става и решението, с което Министерският съвет предлага на парламента да одобри договора за приятелство между България и Македония, подписан на 1 август тази година. При гласуването на тази точка Борисов припомня, че предстои общо заседание между правителствата на двете държави на 23 ноември в Струмица, а на 6 декември има среща с лидерите на Западните Балкани по транспортната и комуникационна интеграция между България и тези страни.

Борисов дава думата на министъра на транспорта Ивайло Московски, който припомня, че в сектора на транспорта ще се подпишат меморандуми със страните от Западните Балкани за намаляване на цените на роуминга. Самите мобилни оператори били готови да намалят цените, след като съответните споразумения станат факт. По този повод Борисов възкликва: “А за роуминга – на Московски паметник трябва да му направят след това, ако успеем да го направим”.

 

RELATED ARTICLES

Most Popular