Saturday, May 4, 2024
HomeНовиниБългарияДепутатите отхвърлиха ветото върху Закона за околната среда

Депутатите отхвърлиха ветото върху Закона за околната среда

 

“Протестърите” нямат право на политическа дейност, ако искат да управляват, да си направят партия и да влязат в парламента, категоричен бе Георги Марков

 

Със 138 гласа „за”, 78 „против” и 2 „въздържал се”, парламентът преодоля президентското вето и повторно прие промените в Закона за опазване на околната среда.

Те предвиждат отпадане на втората съдебна инстанция при обжалването оценките за въздействието на околната среда (ОВОС) на големи инвестиционни проекти.

На 8 август президентът Радев наложи вето на промените в закона, приет от депутатите в края на юли, с мотиви, че “за да изпълни конституционното си задължение за осигуряване опазването на околната среда, държавата трябва да създава не само регулации за съхраняването и възпроизводството на околната среда, но и за ефективен контрол за тяхното прилагане, а такъв контрол се осъществява от административните съдилища, чиято правозащитна функция се реализира на две инстанции. Премахването на втората инстанция намалява интензитета на защитата, необходима за гарантиране на околната среда като конституционно призната ценност. Отпадането на втората съдебна инстанция е мотивирано със съкращаване на времето за реализирането на обекти с национално стратегическо значение. Екологичното законодателство е превантивно насочено – да не настъпят непоправими екологични последици, гаранция за което е и съществуващото двуинстанционно съдебно производство”.

Вчера след два часа дебати в парламента върху президентското вето зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че ГЕРБ ще отхвърли президентското вето и ще подкрепи своя законопроект отново – това направиха още и Обединените патриоти, и ДПС и със 138 гласа “за” едната инстанция при обжалване на национални обекти остава. Против гласуваха БСП и „Воля” със 78 гласа “против” и 2-ма въздържали се.

Доводите на Цветанов бяха, че управляващите няма да приемат законопроект, който да е противоконституционен, а ще е целесъобразен и в него няма проблем от юридическа гледна точка. Тук той извади броя на жертвите на катастрофите в Кресненското дефиле, което било първият и най-важен аргумент.

“За мен най-важно е да намалим жертвите по пътищата, на всеки километър има паметна плоча”, каза Цветанов. Той използва и речта на депутата от ГЕРБ Георги Марков в началото на разискванията.

“Ние сме парламентарната група на ГЕРБ, спечелила изборите 4 пъти, уважаваме президентската институция и президента, но имаме право да не се съгласим с ветото му и да вървим напред”, каза Марков, който не пропусна да изтъкне, че е бил конституционен съдия. Той продължи с доводите, че България в парламентарна държава и управлението е правителствено, а не неправителствено. “Протестърите” нямат право на политическа дейност, а си позволяват истеричен политически език. Ако искат да управляват, да си направят партия и да влязат в парламента. Да си направят 3, 30 или 300 инстанции. Да спрат лифтовете, да спрат и метрото, ако искат”, посочи Марков, вероятно визирайки екоорганизациите.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че законопроектът отива в Конституционния съд и социалистите събират подписи за това. “В тази зала се вземат притивоконституционни решения, рушим държавността и заради целесъобразност погазваме законосъобразността”, каза Нинова.

Цветан Цветанов посочи, че управляващите не искат да влизат в тази конфронтация с президентската институция, но не пропусна да отбележи, че президентът се е възползвал от правото си да наложи вето. Цветанов още веднъж даде за пример, че ГЕРБ се осланя на мнението на Георги Марков, който е бил конституционен съдия и който е дал смислени аргументи в право на техния законопроект.

Така за първи път у нас ще се прилага съдебна битка само на една инстанция и тя ще е изключение само за големите обекти от национално значение, за които от ГЕРБ твърдят, че са едва десет на брой. Досега тяхната екооценка се обжалваше на две или три инстанции.

RELATED ARTICLES

Most Popular