Saturday, May 4, 2024
HomeБизнесМедът на кюстендилския пазар скочи от 10 на 12 лв., Васил Ангелов...

Медът на кюстендилския пазар скочи от 10 на 12 лв., Васил Ангелов от Долна Козница: Пчелите умират, защото всеки стана пчелар заради евросубсидиите

  Борис Александров, който отглежда 30 кошера край Босилеград, твърди, че 2017 г. е сред най-лошите

 

Цената на меда на кюстендилския пазар скочи с два лева само за броени дни. Най-голямата разфасовка – буркан от кампот, вече се продава за 12 лева, същото количество преди 4-5 дни вървеше по 10 лева.

За повишаването цените на пчелния мед в региона от браншовия съюз „Пчела“ предупредиха още през август. Според неговия председател Тихомир Стоицов 2017 г.  е най-слабата за последното десетилетие. Проблемите започнали още през студената зима. „Пчелни семейства започнаха да умират, много бяха на ръба на оцеляването!“

Борис Александров в пчелина край с. Бранковци, Босилеградско

По-различно е обяснението на хората, традиционно отглеждащи пчели в региона. Според Васил Ангелов от с. Долна Козница пчелните семейства умират, защото с професията пчелар в последните години се захванали мнозина, които не разбират от пчеларство. „Пчелите умират, защото не ги подхранват редовно. Нещо, което е задължително да се прави в неблагоприятни години, каквато е тази! Някои хора се захванаха с пчеларство заради евросубсидиите, които могат да получат. Но ги вземат напразно, защото не познават занаята“, твърди Васил Ангелов.

Иначе и той признава, че годината е неблагоприятна за пчеларите. „Измръзнаха акациите, липите и овошките, пашата е кажи-речи наполовина. Подхранвах ги със захарен сироп и продължавам да го правя, иначе мед съвсем няма да има! Той отглежда 60 кошера на три места – селата Долна Козница, Мърводол и Блато. „Разпределил съм ги така, защото за всеки един кошер трябват съответното количество медоносни дървета и друга растителност. Иначе и ще гладуват, и мед няма да има!“

Проверка на „Вяра“ показа, че проблемът не е локален. Пчеларят Борис Александров, който отглежда 30 кошера в махала Ступиче на с. Бранковци край Босилеград, твърди, че и там 2017 г. е сред най-лошите за добиването на мед. „Проблемите с измръзването на медоносните дървета започнаха още през зимата на 2015/16-а, но тази година е най-лошата!“ Цената на меда в Босилеградско и цяла Сърбия е скочила на 7 евро за буркан – с около 2 евро повече в сравнение с миналата година.

 

RELATED ARTICLES

Most Popular