България

Горивата продължават да поскъпват в навечерието на празничното пътуване

  30.04.2026 14:46  
Горивата продължават да поскъпват в навечерието на празничното пътуване

Експерт предупреждава, че не се очаква поевтиняване скоро

Много заявки за много работа дават новите народни избраници. Една от тях е овладяване на цените, особено тези на горивата , а те продължават да растат.

Данните от специализирани платформи показват повишаване при всички видове.

Цените на горивата през април продължават да се повишават, отчита платформата Fuelo.

Най-масовият бензин А95 е поскъпнал средно с 0,03 евро цента за литър или с 2,4 на сто.

По-съществено увеличение се наблюдава при дизеловото гориво, чиято цена е нараснала с 0,11 евро цента или 6,55 на сто.

Най-голям ръст е отчетен при пропан-бутана с 0,09 евро цента за литър или 12,33 на сто.

Очаква се по-малко автомобили да пътуват в страната спрямо миналата година. По данни на Агенция "Пътна инфраструктура" около 1 май и Гергьовден трафикът на автомобили за денонощие ще достига средно 1,7 млн. автомобила.

По прогнозни данни се очаква общо около 185 хил. превозни средства да излязат от столицата в двата почивни дни, като за 30 май се прогнозира, че те ще бъдат 74 хил., за сравнение с 1 май - ще бъдат 111 хил.

"Причината, поради която дизелът расте много по-бързо от бензина и стойността му е такава в момента, е, че дизелът е най-потребяваното гориво по отношение на транспорт. Лошото е, че не се очертава намаляване на цените", коментира експерт./ bgonair.bg