Saturday, May 4, 2024
HomeРегионБлагоевградБлагоевградски села на бунт срещу добив на барит

Благоевградски села на бунт срещу добив на барит

Идея за изграждане на кариера плаши жителите на Лешко, Падеш и Габрово

 

Жители на три благоевградски села на протест срещу открит рудник за добив на барит. Дейността още не е започнала, но хората са притеснени, че това ще замърси въздуха и почвата. А преминаването на тежки камиони ще се отрази на инфраструктурата. Инвестиционното намерение е на предприятието „Илинденски мрамор“ ООД, за него са уведомени Общината в Благоевград и РИОСВ.

“Прахолякът, отровата остава за нас, а за тях парите. На нас отровата в дробовете, на тях милионите в джобовете. При всеки гърмеж в рудника ще има разместване на почвите, ще избие вода, ще се обезводнят селата. Пчелите ще изчезнат”, недоволни са местните хора. Пред Нова те коментираха, че са направили проучване и баритът съдържа токсичното вещество барий, което може да попадне във водата.

Лешко е сред най-слабо населените села в община Благоевград. Заради съхранената природа обаче през последните години тук започнаха да се заселват млади семейства с малки деца, търсещи спокоен живот, далеч от шумния и мръсен град.

Деница Иванова живее със семейството си от три години в Лешко. Заселила се тук след дълго проучване и открила, че почти малкото село е идеалното място за нов живот. Избрала го заради красивата природа, чистия въздух и вода. Новината за инвестиционното намерение за добив на барит обаче разтревожи младите хора. „Инвестиционните намерения на предприятието „Илинденски мрамор“ са, че рудникът няма да бъде голям. Но в неофициални разговори представители на дружеството споменаха, че се предвижда и проучвателна дейност. Ако открият залежи, добивите ще бъдат увеличени. Това означава, че при наличие на ресурси, този рудник ще стане голям“, коментира Иванова.

Според нея рискът от шумово и прахово замърсяване в района е голям, а това ще пресече намеренията на младите хора тук да развиват устойчив туризъм, зелени училища и земеделие.

Сред другите притеснени от инвестиционното намерение са жителите на селата Падеш и Габрово.

Самосвалите се претоварват, защото няма какво да се лъжем, че инвеститорът ще докара един голям камион и ще го натовари с нормалната натовареност на ос. Те винаги гледат да печелят и излизат с този аргумент – ние плащаме данъци, едва ли не ако не са техните данъци, няма да има живот в малките населени места, категоричен е кметът на Падеш Валери Качулски.

 

Според инвеститора това намерение е старо, „може би вече на 20 години“. Досега не е имало възражения, категоричен е той. „Първото проучване беше направено от едно държавно предприятие, после кандидатствахме ние и спечелихме. Поради някакви процедури се проточи до 20 г. Обикновено където отидем и няма никакви рудници или находища, почти винаги има някакво притеснение и то е нормално, където има някакви находища е по-малко притеснението, защото там хората са запознати с тази материя, коментира през bTV Кирил Петров. Инвеститорът каза още, че е готов за обществено обсъждане.

В РИОСВ са входирани 150 възражения на местните жители срещу инвестиционния проект.

По информация на Нова разрешителното на инвеститора е изтекло заради забавени процедури и предстои той да заяви ново.

RELATED ARTICLES

Most Popular