България

Евростат: Инфлацията “се охлажда“, но услугите и храните продължават да ни топлят джоба

  17.12.2025 14:00  
Евростат: Инфлацията „се охлажда“, но услугите и храните продължават да ни топлят джоба

Най-голямо е увеличението при услугите, храните, алкохола

Инфлацията на годишна база в Европейския съюз (ЕС) и Еврозоната се понижава. Това показва докладът за ноември на европейската статистическа служба Евростат.

На годишна база през ноември спрямо октомври нивото е същото - 2,1%, като през ноември 2024 г. тя е била 2,2%.

За Европейския съюз (ЕС) инфлацията се забавя през предходния месец до 2,4%, след като през октомври нивото ѝ достига 2,5 на сто. На годишна база показателят също отчита охлаждане, след като година преди това той достига 2,5%, показват данните на Евростат.

Темпове на инфлация

Най-бавни са в Кипър (0,1%), Франция (0,8%) и Италия (1,1%). 

Най-бързите темпове са отчетени в Румъния (8,6%), Естония (4,7%) и Хърватия (4,3%).

В сравнение с октомври годишната инфлация се охлажда в дванадесет държави членки на ЕС, остава стабилна в пет страни и се ускорява в десет.

Инфлацията в България 

В България инфлацията се охлажда до 3,7% спрямо октомври, когато тя достига 3,8%. Спрямо ноември 2024 г., когато достига 2%, показателят отчита ускоряване.

Най-голямо отражение върху инфлацията през ноември 2025 г. има секторът на услугите, където ценовият ръст е с 1,58 процентни пункта (пр.п.), следван от храните, алкохола и тютюна./ bgonair.bg