Свят

САЩ нападнаха Венецуела: Тръмп обяви, че Николас Мадуро е заловен

  03.01.2026 12:28  
САЩ нападнаха Венецуела: Тръмп обяви, че Николас Мадуро е заловен

Силни експлозии във венецуелската столица Каракас в ранните часове на събота сутринта, според очевидци на Ройтерс, а южната част на града, близо до голяма военна база, е останала без електричество

Силни експлозии във венецуелската столица Каракас в ранните часове на събота сутринта, според очевидци на Ройтерс, а южната част на града, близо до голяма военна база, е останала без електричество. Забелязани са военни самолети, предава Ройтерс.

Според американската телевизия Си Би Ес президентът Доналд Тръмп е наредил ударите по Венецуела. По-късно Тръмп обяви, че президентът на Венецуела Николас Мадуро е бил заловен.

Екип на Си Ен Ен съобщава на няколко експлозии в ранните часове на събота в Каракас. Първият взрив е регистриран приблизително в 1:50 ч. местно време (0:50 ч. източно време).

“Един беше толкова силен, че прозорецът ми се тресеше след него“, каза кореспондентът на Си Ен Ен Осмари Ернандес.

Очевидци описват Ла Карлота, военно летище в центъра на града, и главната военна база Фуерте Тиуна като засегнати, като разпространяват се видеоклипове на очевидни експлозии и в двете.

Служители на администрацията на Тръмп са наясно със съобщения за експлозии и самолети над столицата на Венецуела Каракас рано в събота сутринта, съобщават източници пред американския партньор на Би Би Си – Си Би Ес.

Това се случва след седмици на натиск върху венецуелския президент Николас Мадуро от страна на администрацията на Тръмп. Американският президент обвинява венецуелския лидер за трафика на наркотици и престъпления в САЩ.

Заплахите на Доналд Тръмп

Президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно е обещавал сухопътни операции във Венецуела на фона на усилията за оказване на натиск върху президента Николас Мадуро да напусне поста си, включително разширени санкции, засилено военно присъствие на САЩ в региона и повече от две дузини удари по кораби, за които се твърди, че са замесени в трафик на наркотици в Тихия океан и Карибско море.

През октомври Тръмп заяви, че е упълномощил ЦРУ да действа във Венецуела, за да ограничи незаконните потоци от мигранти и наркотици от южноамериканската държава.

Президентът Доналд Тръмп заяви на 2 декември, че “скоро ще започне да нанася удари по цели във Венецуела“, което е ескалация на офанзивата на неговата администрация срещу предполагаеми наркотрафиканти.

“Ще започнем да нанасяме тези удари и по сушата“, каза той по време на заседание на кабинета. “Знаем къде живеят. Знаем къде живеят лошите и ще започнем това много скоро.“