Цацаров: Няма основания за екстрадиция на Желяз Андреев в САЩ

 Главният прокурор поиска ефективна присъда за футболно хулиганство

 

България и САЩ са започнали консултации по искането за екстрадиция на българина Желяз Андреев, съобщи в сряда главният прокурор Сотир Цацаров пред Нова телевизия. Той твърди, че не съществуват необходимите предпоставки за задържането в ареста на Андреев и другите четирима българи, нито за тяхната екстрадиция в САЩ.

“С оглед изискванията за двойна наказуемост, каквато съществува по силата на договора (за правна помощ между България и САЩ – б.а.), предпоставките за екстрадиция не са налице. Аз вярвам и в разума, и в правната подготовка на нашите съдии“, добави Цацаров.

Терминът “двойна наказуемост“ означава, че по договор престъпленията, за които българите са обвиняеми в САЩ, трябва да са престъпления и по българския закон. Главният прокурор твърди, че това не е така.

“Вторият етап е свързан неизбежно с екстрадиционно производство по същество, ако американската страна действително предяви молбите за екстрадиция. На този етап прокуратурата ще трябва да внесе исканията в съда”, казва Цацаров.

По думите му тази позиция на българските власти ясно е изразена пред американската страна и “от страна на посланика на Съединените щати, а и от страна на колегите в хода на консултациите, на част от които присъствахме с госпожа Цачева, е налице разбиране и съвсем конструктивно отношение към проблема”.

 

Историята с Желяз Андреев

 

На 7 април Желяз Андреев бе задържан от полицията в Добрич заради искането за екстрадиция. От май 2013 г. до април 2016 г. той е бил служител в отдел “Продажби” в българския офис на американската компания AW Tronics. Той е осъществявал продажби на авиационни части на авиокомпании, сред които и на сирийската авиокомпания “Сириан еър”.

Защитата на Андреев твърди, че той не е подозирал, че тези сделки са в нарушение на ембаргото, наложено от САЩ на Сирия. Българинът е бил назначен на трудов договор по българското трудово законодателство в компания, регистрирана в България. Централният офис на фирмата е в САЩ. Той никога не е уведомяван, че работи по чуждо законодателство. Не е минавал и инструктаж за стоките с възможна двойна употреба.

Желяз Андреев не е подбирал сам и клиентите, които е обслужвал от позицията си на “Продавач интернет търговия”, което е най-ниското ниво в йерархията на отдел “Продажби” на компанията. Американската компания не запознава служителите си със спецификите на тези клиенти или със съществуващите регулации на САЩ с държавите, в които са базирани тези фирми, твърдят близките на арестувания българин, цитирани от сайта “Добрич онлайн”.

Сирийските авиолинии са били само една от компаниите в портфолиото на Желяз. В рамките на няколко месеца той осъществява няколко сделки с този клиент. Повечето от тях са по време на 6-месечния му изпитателен срок, разказват близките.

Сега американските власти издирват Желяз Андреев за седем сделки със сирийската авиокомпания, сключени от неговия работодател през 2013 г. и 2014 г. Той е напуснал AW Tronics през април 2016 г. и става служител на “Луфтханза Техник” в София. На 16 март т.г. е освободен от работа в “Луфтханза”, тъй като името му фигурира в “черния списък” на Търговския департамент на САЩ.

Американската прокуратура твърди, че фирмата е подавала неистинска информация на федерални агенции с цел да прикрие сделките със “Сириън Еър”, а тримата шефове са “насърчавали служителите си, които съзнателно са продавали забранени стоки на сирийските авиолинии”. Те от своя страна са съучастници на режима на президента Башар Асад, смятат обвинителите зад Океана.

В крайна сметка по искане на САЩ Желяз Андреев бе арестуван в Добрич в началото на април, но местният съд отказа да го задържи под стража. Аргументът бе, че липсват достатъчно данни за извършено престъпление, а и няма опасност той да се укрие. По-късно властите в САЩ изпратиха искане за екстрадиция и за други четирима българи, работили в същата фирма. Цацаров отказа да ги арестува, позовавайки се на решението на съда в Добрич за Желяз Андреев.

 

Жестоки санкции за футболното хулиганство

 

Колкото до инцидента по време на мача между ЦСКА (София) и “Левски” преди седмица, при който бомбичка рани двама полицаи, Цацаров заяви, че ще бъдат въведени промени в законите, които да предвидят “жестоки” санкции за футболното хулиганство.

“Моята надежда е, че всички приказки, които се изприказваха по повод на този случай и по повод ранената служителка на МВР, няма да останат в публичното пространство до следващия инцидент, тоест че те в крайна сметка ще намерят някаква реализация, първо в изменения на закона, който регламентира наказанията за футболно хулиганство, и второ, по отношение на организацията на футболните срещи. Аз трудно мога да приема насрочване на футболни мачове във време и място, което да блокира живота в цялата столица, което да налага едва ли не полицията да бъде концентрирана и от други градове, за да осигури охраната и което, общо взето, да води до подобни ексцесии. Мисля, че в крайна сметка своята отговорност носят и всички онези, които твърдят, че радеят за българския футбол – футболни федерации, ръководства на футболни клубове и така нататък”, коментира главният прокурор.

От думите му стана ясно още, че той си представя дори ефективни присъди в подобни случаи: “В моите представи тежко наказание е лишаване от свобода реално. Трябва да има справедливост. Справедливостта в 90 процента от случаите минава и през възмездие.”