Цветанов: БСП иска паралелна структура на прокуратурата

Цветан Цветанов посочи като слабост разследването по анонимни сигнали

ДБГще организира кръгла маса на тема антикорупция и съдебна реформа,

С антикорупционния закон на БСП се създава паралелна структура на прокуратурата, но не е ясно под чий надзор, каза зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. По думите му слабите страни на антикорупционното законодателство, което предлага БСП, по силата на Конституцията на Република България, е свързано с прокуратурата.

„Прокуратурата ръководи разследването и упражнява надзор на законосъобразността и провеждането на съответното разследване съгласно чл. 127, т. 1 от Конституцията на Република България. Когато става въпрос за наказателни дела от общ характер, прокуратурата е задължителен участник. В проекта на БСП обаче за Антикорупционен закон, на прокуратурата се отделя скромна роля и място“, посочи Цветан Цветанов по време на пресконференция на ГЕРБ. Той посочва, че агенти на новата специална комисия провеждат разследване по определен вид дела. „Те се определят със заповед на председателя на комисията“.

Преди дни БСП обяви, че подготвя свой проект на закон срещу корупцията. Преди това Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане проекта на антикорупционния закон.

Според Цветанов слабост на проекта на БСП е и създаването на възможност за разследване по анонимни сигнали. Той обърна внимание, че друг слаб момент в техния законопроект е наименованието на комисията. По думите му наименование Специална агенция „Антикорупция“ създава усещането за извънреден орган, който ще осъществява извънредни мерки.

„Слаб момент чисто юридически е начинът на създаването на структура на Специална агенция „Антикорупция“. В чл.22 от техния законопроект е посочено, че самостоятелните териториални отдели на агенцията се създават с указ на президента на Република България по предложение на председателя на агенцията.

Уважаеми дами и господа, уважаеми радетели на подобна промяна, България е парламентарна република и има разделение на властите и президентът има разписани правила по Конституция. Той няма такива правомощия по Конституция. Той не може да създава структурни звена, категоричен е Цветанов. Законопроектът за антикорупционен закон на БСП не кореспондира с Конституцията на страната, посочи още Цветанов. По думите му силната страната на законопроекта, който ще предложи мнозинството и МС е, че има сериозно обсъждане, взети са предвид всички препоръки на ЕК. Законопроектът предстои да бъде обсъден в парламента на 1 септември.

Междувременно ДБГ се обяви против двата проекта за Антикорупционния закон. Така написан, новият антикорупционен закон е неефективен и няма да даде добри плодове. Това коментира Найден Зеленогорски, член на Изпълнителния съвет на „Движение България на гражданите”.

„За нас не е ясно защо представеният за обществено обсъждане Проект на закон за борба с корупцията изключва важните текстове от предложения от г-жа Кунева законопроект, заяви Зеленогорски.

На първо място тези петима души, които ще бъдат избирани от българския парламент и които ще ръководят органа, няма да подлежат на препитване, няма да преминават и през тестове за почтеност, което за нас е напълно задължително. В проекта на г-жа Кунева беше заложен и външен одит плюс оценка на функционирането на органа от независими експерти, което също липсва. Вместо това се предлага контролът да идва от страна на Народното събрание, докато народът иска борба с корупцията, включително и сред българските парламентаристи.

В сегашния вариант на закон са и налице предпоставки за раздуване на органа и смесване на функциите между различните звена, подчерта Найден Зеленогорски и допълни, че проектът на БСП също няма големи заложби да се пребори с корупцията.

Зеленогорски заяви, че в тази връзка трябва да има взаимодействие между десните партии и ДБГ предвижда организирането на кръгла маса на тема антикорупция и съдебна реформа, на която ще бъдат поканени и останалите десни партии. ДБГ ще изпрати и аргументирано становище до Министерството на правосъдието и до президента с предложения за отстраняване на слабите страни на новия антикорупционен закон.