Благоевград Кюстендил Перник

Магистралите са фактор: Благоевград е в челната тройка по безопасност на пътя, Кюстендил също е сред най-сигурните региони

  09.07.2026 13:31  
Магистралите са фактор: Благоевград е в челната тройка по безопасност на пътя, Кюстендил също е сред най-сигурните региони

Югозападният регион се утвърждава като една от зоните с най-висока пътна безопасност в страната, като същевременно показва отчетливи различия в нивата на риск между отделните области, сочат данните на “24 часа“. Анализът, базиран на съотношението между броя на катастрофите от началото на годината и броя на жителите по данни на НСИ, поставя област Кърджали на първо място в цяла България с най-добър показател от един инцидент на 899 души. Непосредствено след лидера се нарежда Благоевград, който заема второто място в национален мащаб с един инцидент на всеки 700 души, трета е област Пазарджик с по една катастрофа на всеки 635 жители, а област Кюстендил също се нарежда сред лидерите в страната с един инцидент на всеки 560 души.

Любопитен факт е, че Благоевград постига тези резултати въпреки огромното натоварване. По данни на “24 часа“, автомагистрала “Струма“ се явява най-натовареният маршрут към Бяло море, по който стотици хиляди автомобили от цялата страна прекосяват областта. Въпреки този масивен транзитен поток, Благоевград успява да поддържа висока степен на безопасност, което експертите често отдават на подобрената пътна инфраструктура в районите под Стара планина.

За разлика от тези резултати, останалите области в региона заемат по-централни позиции, но остават значително по-безопасни от районите с най-висока концентрация на инциденти в Северна България. В Перник се отчита по една катастрофа на 332 души, а в София-област съотношението е една на 307 жители. София-град остава най-рисковата зона в региона с един инцидент на 253-ма души, което според анализа се дължи не само на изключително високата гъстота на населението, но и на хилядите приходящи автомобили, които ежедневно натоварват столичната инфраструктура с цел работа, туризъм или ползване на централни институции.

Общата картина, представена от “24 часа“, очертава ясна разделителна линия: областите под Стара планина, през които преминават ключови аутобани като “Струма“, “Тракия“, “Марица“ и “Европа“, са много по-безопасни за пътуващите. Липсата на магистрали в райони като Плевен и Монтана се оказва критичен фактор за сигурността, тъй като там се регистрира най-висока концентрация на произшествия, съответно по една катастрофа на 230 и 238 души.

За да се овладее пътният травматизъм, МВР стартира мащабно обновяване на автопарка си с 204 нови патрулни автомобила, които ще бъдат разпределени във всички областни дирекции, включително в Югозапада. Министър Иван Демерджиев подчерта, че тези коли са насочени към засилване на полицейското присъствие в малките населени места. Експертите обаче са категорични, че са нужни и структурни промени. Сред водещите предложения са мащабна подмяна на остарелия асфалт, който не осигурява нужното сцепление, и изграждане на надлези или подлези на местата с интензивен пешеходен трафик, за да се намалят конфликтните точки.

Особено внимание се отделя на разсейването зад волана, което стои в основата на 80% от верижните катастрофи. Специалисти настояват за по-често използване на цивилни автомобили за контрол на водачите, които използват телефони по време на движение. В същото време МВР започва по-строг мониторинг и върху стопаните на пътя, като вече са изпратени стотици предписания за премахване на растителност и рекламни съоръжения, които пречат на видимостта. Успешните примери, като изграждането на защитни островчета на натоварени кръстовища в София, дават надежда, че с прецизни инфраструктурни решения и засилен контрол, пътната безопасност може да бъде подобрена трайно в целия регион.