Идея: „Шумните” зони в курортите да се обособят, регулацията ще бъде въведена с промени в Закона за туризма

Николина Ангелкова

Проверките трябвало да се извършват така, че да не се пречи на туризма и да не се вреди на имиджа на страната, смята Николина Ангелкова

 

С определянето на статута на националните курорти ще може да се отговори на нуждите и на туристите, и на хората, които работят в този бранш. Това е заявила Николина Ангелкова в Средец, където участва в дискусия “Слоу туризъм” (бавен туризъм) в Национален археологически резерват “Античен и средновековен град Деултум – Дебелт”.

Регулацията ще бъде въведена с промени в Закона за туризма, като измененията трябва да са готови до октомври. Така ще бъде регулирана всяка дейност – инфраструктура, архитектурна визия и градоустройствен план.

Освен това ще се регламентира и шумът чрез обособяването на зони за отдих, забавления и търговия. По думите на Ангелкова ще е трудно всички курорти да се сложат под общ знаменател, трябва да се съобрази спецификата на отделните места. Според нея в България трябва да е като всички туристически държави, където има известни курорти за забавление, както и определени места за семейна почивка.

Слънчев бряг стана повод за широка дискусия за функционалното предназначение на курортите.

Министър Ангелкова е заявила, че е готова за разговор с представители на Съюза на собствениците в Слънчев бряг, които поискаха среща с нея, тъй като само с диалог можело да се изчистят проблемите, натрупани с години. А що се отнасяло до проверките на дискотеките, според министъра контролните органи следят стриктно да се спазва законът. Проверките трябвало да се извършват така, че да не се пречи на туризма и да не се вреди на имиджа на страната, смята Николина Ангелкова.

Относно недоволството на къмпингуващи на плаж „Корал” тя е посочила, че за този вид туризъм трябва да се създадат условия. В момента работна група с представители на всички заинтересовани страни работят по създаването на правила за къмпингуването. Очаква се тя да бъде готова с конкретни предложения през септември.

А за проверките на същия плаж и недоволството на туристите там Ангелкова е обяснила, че ведомството й извършва такива в светлата част на денонощието до 18 часа – служителите обикалят, констатират фактическата обстановка и отбелязват, ако има нужда от предписания за концесионера или наемателя на пясъчната ивица.

Ангелкова е уточнила и идеята за винено-кулинарните маршрути, обсъждана на дискусията. Те ще бъдат 12 на брой, колкото и месеците в годината. Ще обхванат традиционните дестинации, но е важно в тези маршрути да се включат и по-малки общини като Средец, Камено и Карнобат, смята още министърът.

„Обиколете курортите в Слънчев бряг и питайте туристите дали могат да спят.” Това заяви вицепремиерът Красимир Каракачанов.

“Не влизам като адвокат на моя колега Симеонов. Но по курортите има 500 000 почиващи. Хайде да попитаме кое е по-важно за българския туризъм”, допълни Каракачанов.

“Когато говорим за един проблем, нека видим двете гледни точки. Тази на младите хора, които искат да купонясват, и тази на 500 000 туристи, които не могат да си почиват. Слънчев бряг не е “курорт за купон”. Има законови норми и след като никой не се съобразява с това, нека приложим закона. Как ще ме убедите, че това е цветът на българската нация, след като виждам на протестите младежи с големи рамене и татуировки от ушите до петите и девойки със силикон в устните”, отсече Каракачанов.