Проектите на “Газпром” са нерентабилни, от тях печелят само приятелите на Путин

Експерти на руската “Сбербанк”: “Турски поток” няма да излезе на печалба през следващите 50 години

 

Капиталовложенията на “Газпром“ в проекти за нови газопроводи до Китай, Германия и Турция са нерентабилни. От тях печелят не акционерите на компанията, а изпълнителите, сред които “Стройгазмонтаж“ на Аркадий Ротенберг и “Стройтранснефтегаз“, около 50% от която принадлежат на Генадий Тимченко и неговото семейство.

Това е основният извод, съдържащ се в майския отчет за руските петролни и газови компании, изготвен от Sberbank CIB – поделение за инвестиционно и корпоративно банкиране на руската банка “Сбербанк”. Автори са анализаторите на банката Алекс Фек и Анна Котелникова. Анализът е цитиран от руското делово издание РБК.

В него става дума за газопроводите “Силата на Сибир“ (до Китай), “Северен поток 2“ (до Германия) и “Турски поток“, общите разходи за които анализаторите оценяват на 93.4 милиарда долара.

 

Нерентабилни потоци

 

В доклада се твърди, че и строителството на газопроводи в Европа, които заобикалят Украйна, каквито са “Турски поток” и “Северен поток 2”, също е изгодно преди всичко за изпълнителите заради големите разходи по наземната инфраструктура в Русия (въпреки че газопроводите се смятат морски). Тръбата до Турция например предполага значително разширяване на газопреносната система на “Газпром” на юг. Общата стойност на проекта по прогноза на Sberbank CIB ще надвиши 20 милиарда долара. Засега са инвестирани 3.5 милиарда долара, като повече от половината от тях са похарчени на територията на Русия.

По оценка на инвестиционната банка “Северен поток 2” ще струва 17 милиарда долара, като тази сума също включва наземните подходи към газопровода (“Газпром” оценяваше стойността на проекта на 0.5 милиарда долара). Припомня се, че договорът за строителството на един от тези подходи на стойност 74.6 милиарда рубли неотдавна без конкурс е получила компанията “Стройтранснефтегаз”.

По-нататък се казва, че “Турски поток” няма да излезе на печалба в продължение на почти 50 години, като не се смята инфлацията. А “Северен поток 2” при 60% натоварване на мощностите му няма да се изплати в продължение на 20 години.

 

Тръби вместо дивиденти

 

Анализаторите на Sberbank CIB не са първите, които обръщат внимание на стойността на мащабните строежи на “Газпром”.

“Възниква впечатлението, че компанията кой знае защо работи не за акционерите си, не за потребителите, не за държавата, а фактически за изпълнителите, които строят различните й обекти.” Тези думи принадлежат на Александр Бранис – директор на Prosperity Capital, която е миноритарен акционер в “Газпром”. Те според РБК са казани на икономически форум през 2016 г. в присъствието на президента Владимир Путин. Тогава Путин признал, че това е “много сериозен въпрос” и обещал да края на годината да се срещне с представители на най-големите компании с държавно участие, за да оцени ефективността от тяхната дейност.

Според изданието обаче от тогава до сега нищо не се е променило.