БАБХ потвърди африканска чума в свинекомплекс във Великотърновско

Потвърдено е ново огнище на африканска чума по свинете (АЧС) в индустриална ферма в село Българско Сливово, община Свищов, област Велико Търново, съобщи Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). В засегнатия свинекомплекс се отглеждат над 17 000 животни.

Това е петата индустриална ферма с потвърдено огнище със заболяването и първи случай за област Велико Търново.

В индустриалната ферма в Българско Сливово заболяването е потвърдено при пробите на пет от животните. Селото е блокирано от полиция, наложена е възбрана на животните, месото от кланицата на свинефермата и продуктите от нея. „Трябва да бъдат взети още по-сериозни мерки, коментира собственикът на свинекомплекса Лефтер Лефтеров:

„В момента затегнаха мерките, пък „изгърмя половината държава. Според мен малко позакъсняха. Единственият, който мога да обвинявам, е себе си“.

Все още не се знае кога ще започне умъртвяването на прасетата. Подготвя се 90 декара терен на бившето селскостопанско летище в покрайнините на Българско Сливово, където трябва да бъдат загробени над 1000 тона животни.

По думите на ветеринарния лекар д-р Кристиян Кирилов, председател на Общинския съвет в Свищов, евтаназията на близо 18 хиляди прасета ще отнеме между 7 и 10 дена.

„Имаме сериозни проблеми с унищожаването на фермата в село Българско Сливово. При необходимост ще обявим и бедствено положение“, каза той.

До края на 31 юли, т.е. вчера, домакинствата в 20-километровата санитарна зона трябва сами да умъртвят прасетата си.

Според заповедта на земеделското министерство за Южна България този срок изтича на 2 август. Ако мярката не бъде изпълнена, властите ще предприемат принудително евтаназиране на домашните прасета в тези зони.

Разпореждането, което вчера беше разпратено до областните управители и местните епизоотични комисии, предизвика недоволство заради кратките срокове, в които общините и кметовете на малките населени места трябва да уведомят стопаните.

Стоян Стойчев, заместник-кметът на община Ябланица, която попада в тази зона, заяви, че за мерки срещу болестта африканска чума по свинете се говори от години, свикват се епизоотични комисии, но „никъде не се определиха бюджети, не се определи нищо, а сега заповед след заповед“:

„Как да изпълня аз до утре (31 юли) хората да изколят прасетата? Как ще ги уведомя? Чисто физически аз нямам решение. Ще работим, но не обещавам, че ще е уведомен човекът. И пак е виновен потърпевшият“.

Кметовете вече трябва да са посочили и местата, на които евентуално ще се загробват евтаназираните животни

В Ловешка област все още няма регистрирано огнище на африканска чума по свинете, но на заседанието на епизоотичната комисия във вторник като превантивна мярка се обсъждаше и обявяване на бедствено положение в региона заради опасната близост до регистрирани огнища в съседните области.

Вчера първи положителни проби за африканска чума по свинете бяха получени и в Южна България. Те са взети от две отстреляни в Пловдивско диви прасета. Резултатите от изследванията ги потвърдиха. Междувременно заразата по свинете продължава да настъпва в Северна България. Нов случай има в индустриална ферма в село Попина, Силистренска област. Потвърдено е и ново огнище при домашни прасета в град Бяла. Нов случай на болестта е установен и в Свищовско.

Собственици на свинеферми в Пазарджишко искат избиване и на дивите прасета

Собственици на свинеферми в Пазарджишко настояват в 20-километровата санитарна зона да се избиват не само домашните, но и дивите прасета. В момента горските прасета мигрират в житните масиви и оризищата в региона.

„След случая в Пловдив африканската чума е пред Пазарджик“, каза Владимир Владимиров, собственик на ферма край Пазарджик:

„Положението е много тежко, не се унищожават и дивите прасета. Хюсеин е собственик на три свинекомплекса с огради, а ловците на един километър и половина от оградите имат хранилища, за да захранват дивите прасета. В Црънча, когато са жънали комбайнерите, са вдигали диви прасета от житото, където го жънат“.

Директорът на Регионалното управление на горите Ангел Кузманов не отрече това, като подчерта, че движението на дивите свине е такова, че в момента те са в оризищата, в царевицата, а започва и жътва. Затова препоръката е пресните фуражи да се ползват след преминаването на 60-дневен карантинен срок.

По отношение на отстрела на диви прасета по-голямата част от ловците не притежават удостоверения за подборен лов. По разпореждане на земеделския министър ловът с гонка е забранен.

Радев: Държавата трябва да покаже своята отговорност в кризата с африканската чума

Президентът Румен Радев смята, че в настоящата кризисна ситуация с африканската чума по свинете държавата трябва да демонстрира своята отговорност и способност да се справи с болестта. За държавния глава тази криза е само една от многото в държавата.

Румен Радев проведе по своя инициатива среща с представители на институциите, които са ангажирани с овладяване на разпространението на болестта.

На срещата бяха обсъдени рисковете, финансови и социални последици, както и очакваните резултати от предприетите мерки от институциите.

Засега няма да се стига до унищожаване на всички прасета, отглеждани в задните дворове, каза вицепремиерът Томислав Дончев след срещата при президента за мерките, които държавата взема за овладяване на чумата.

Министърът на земеделието Десислава Танева обаче не изключи риска да се стигне и до тази непопулярна мярка:

“До всичко ще се стигне, и до най-лошия сценарий, ако в момента мерките не се прилагат по самосъзнание и стриктно, както трябва да бъде. Ние сме стигнали в момента, но останалите 60 свинекомплекса трябва да останат чисти само със стопанства с мерки за биосигурност, за да спрем заразата. Не искаме, и ние не искаме да стигаме по-надалеч, но ще стигнем дотолкова, доколкото болестта ни принуждава”.

Според Томислав Дончев основният проблем идва от това, че хората масово отказват да се съобразяват с нарежданията на ветеринарни власти:

“Тук има една голяма опасност и това е, че се всява недоверие по отношение на действията, които предприемат българските ветеринарни власти. Когато някой обикаля и казва “Няма чума”, това е още един стимул хората, стопаните, кметовете на населени места да не ни съдействат. Имаме комични случаи – прасета в къщи, в спални да се крият от проверяващите. Особено в 20-километровата зона имаме случаи, където нощем по горски пътеки и пътища се опитват да ги мигрират в съседното село”.

В началото Румен Радев подчерта, че е важно институциите и гражданите да действат заедно:

“Защото тя засяга не само животновъдния бранш, но засяга всички българи, особено хилядите българи, които разчитат за своята прехрана на домашните животни, които отглеждат сами”.

Радев обаче смята, че тази криза е само част от общата в държавата:

“Общата кризисна ситуация в страната, свързана и с пробива в НАП, засегнал 5 милиона български граждани, и с неизгодните в правно и финансово отношение договори за Ф-16, засягащи в перспектива всички българи, и с набиращите енергия протести за избор на нов главен прокурор, и разбира се, много други теми”.

От своя страна вицепремиерът Томислав Дончев обобщи, че половината държавен апарат е ангажиран с мерките за овладяване на африканската чума. Министърът на земеделието Десислава Танева беше категорична, че се действа по план, който е изготвен още миналата година, когато е регистриран първият случай у нас на болестта:

“Искам да кажа, че това при всички случаи не е изненада или неочаквано събитие и след този случай се приема национален стратегически план за действие”.

Към днешна дата има регистрирани 26 огнища на африканска чума – категория домашна свиня, 5 случая на засегнати промишлени производства и 26 случая при диви свине. Това докладва на срещата при президента министърът на земеделието Десислава Танева./БНР