Нов двубой: Министър Ангелкова обяви заведенията на пясъка в Слънчев бряг (“Какао бийч”, “Кубанита”, “Бедрум”) за законни, вицепремиерът Симеонов я обвини за скрита приватизация

Валери Симеонов и Николина Ангелкова

Преместваемите заведения на плажа на Слънчев бряг, за които не са  нужни строителни книжа по думите на Ангелкова

Спорът между вицепремиера Валери Симеонов и министъра на туризма Николина Ангелкова за опазване на плажовете на Слънчев бряг, който се води от миналата година, се разгоря отново и през тази.

Става въпрос за пет от най-оборотните дискотеки на плажа, сред които “Какао бийч”, “Кубанита”, “Бедрум”. За изграждането им няма никакви проекти и строителни книжа, каза Валери Симеонов в понеделник. Той уточни, че общо в Слънчев бряг незаконните обекти са 11–12 и обеща те да бъдат съборени.

Във вторник пред Нова телевизия Ангелкова призна, че тя е разрешила заведенията на плажа на Слънчев бряг. От обясненията ѝ стана ясно, че не е необходимо да има проекти за изграждането им, защото тези обекти били преместваеми, и отговаряли на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, който е специален.

През 2015 г. тогавашният строителен министър Лиляна Павлова обяви, че дори за ограда на плажа е необходимо да има строително разрешение. Това стана след сезиране за такъв случай на плажа в Кранево. Така остава неясно как за едни обекти на плажа, които, по думите на Симеонов, изглеждат внушителни като молове, действа специалният Закон за Черноморското крайбрежие, а за други като най-обикновена ажурна ограда – Законът за устройство на територията.

Настоящият регионален министър Николай Нанков не взе отношение по въпроса, а се измъкна като прехвърли отговорността за заведенията на общинската власт, защото те били по-ниска категория строежи. Той увери, че ведомството му изпълнява функциите си по надзор върху решенията на местната власт. От отговора му обаче не стана ясно какво конкретно е становището на отговорното министерство по случая.

Общината в Несебър до момента не е излязла с официална позиция за дискотеките. Концесионерът на южния плаж обясни пред Нова телевизия, че за обектите има всички необходими документи и те са там от 15 години.

Ангелкова: Всичко е законно

 

“Заведенията в Слънчев бряг отговарят на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Това е специален закон. Вчера направихме проверка на всички плажове в Слънчев бряг, които правим всяка година преди началото на туристическия сезон, за да се уверим, че се спазват изискванията на закона. Съгласно него абсолютно всички обекти, които са разположени по-специално на територията на Слънчев бряг, както и цитираните 5 заведения, изцяло попадат в одобрената от мен схема. Те са там от повече от 10 години и не са променяли своите параметри”, заяви Ангелкова.

Министърът на туризма е на обиколка по Черноморието и се включи в ефира на Нова телевизия от морето.

“Мога да ви уверя, че плажовете в Слънчев бряг са едни от най-инспектираните от абсолютно всички институции. Всички заведения и обекти са в схемата, одобрена от мен и отговарят изцяло на изискванията на закона“, допълни тя.

След което разясни, че още миналата година РДНСК-Бургас е излязла със становище, че конструкциите на заведенията, отговарят на изискванията за преместваеми обекти. По думите на Ангелкова дали даден преместваем обект трябва да бъде отстранен или не, е решение от компетенциите на общинската администрация, а не на министерствата.

“Не съм органът, който да констатира дали трябва да бъдат отсранени или не дадени обекти. Разказвам ви данните от миналата година, когато бяха направени може би над 100 проверки в Слънчев бряг. Ако има нещо, което нямаме като информация – компетентните органи ще направят своите проверки”, каза министърът.

 

Валери Симеонов: По достоверна информация ново 20

 

“По достоверна информация министърът на туризма е поискала писмено от Министерството на регионалното развитие и благоустройството да извади 20 декара плаж от изключителна държавна собственост и да бъде прекатегоризирана като частна.” Това написа вицепремиерът Валери Симеонов на страницата си във “Фейсбук” малко след участието на Николина Ангелкова в сутрешния блок.

Той посочва, че така обикновено се подготвя продажбата на държавни парцели.

Става дума за пясъчни терени около хотелите на Елена Иванова – шефка на “Съюза на собствениците на Слънчев бряг”, както и за асфалтирания път и паркинг до скандалния хотел “Оазис” на самия бряг на морето, уточнява Симеонов.

Той информира, че през миналата година е подал сигнал за незаконните обекти пред хотелите на Иванова “Амфора” и “Империал”, които са “съсипали десетки декари златен пясъчен плаж: паркинги, спортни площадки, детски площадки, незаконни заведения, пътища, огради, и други”.

По думите на вицепремиера Иванова е присвоила тази собственост “с пасивното съдействие на държавните и общински органи”.

“В резултат от сигнала, обектите бяха премахнати, но апетитите останаха”, пише Симеонов.

Той припомня, че Елена Иванова е била “яростен поддръжник през 2017 г. на шумните заведения в курорта” и е публикувала несъгласувани с организацията си позиции в тяхна защита. “Явно лоялността ѝ предстои да бъде осребрена”, пише вицепремерът.

Симеонов обещава, че когато в Министерския съвет бъде внесено това решение, той ще протестира и ще гласува против. “Защото, както е тръгнало, ще останем без плажове – х-л “Оазис”, х-л “Дюн”, “Какао Бийч”, Бургас – северен плаж, и много други”, пише вицепремиерът.

От Министерството на туризма отговориха, че са поискали актуализация на кадастралните карти, за да бъдат изготвени коректни документи за процедурите по отдаване на концесия и наем на плажа в Слънчев бряг.

Министерството на туризма е оправомощено да изиска изменение на кадастралните карти на плажовете. Това задължение е вменено със закон на министъра, се казва в съобщението.

Именно такава процедура за съответствие на специализираната с кадастралната карта е стартирала за морски плаж “Слънчев бряг-юг”, на който са незаконните обекти, по думите на Симеонов.

Това се прави, защото има налични специализирани карти, които са по–актуални от кадастралните, посочват от ведомството на министър Ангелкова.

Разликата е, че на кадастралните карти липсва пътя до построения върху пясъка хотел “Оазис” и изградения паркинг към него, а на специализираните те вече са нанесени, както показва вицепремиерът Валери Симеонов на страницата си във “Фейсбук”.

За отдаването под наем и на концесия на обекти изключителна държавна собственост, каквито са морските плажове, е много важно за правилното провеждане на процедурите и съставянето на коректни документи от страна на Министерството на туризма то да разполага с актуални данни.

По тази причина Министерството на туризма изисква да бъдат актуализирани кадастрални картите в съответствие със специализираните. Обикновено кадастралните карти датират от 2005 г., а специализираните карти са изменени около 2015 г. и отразяват доста по-точно обективното състояние на морския плаж.

Специализираните карти се изготвят от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, посочват от Министерството на туризма.