Периодът между 2015 и 2018 г. е най-топлият в историята

summer heat wave in the city

Миналата 2018 година е била четвъртата най-топла в историята, като глобалната средна температура на повърхността е била около 1 градус по Целзий над тази в прединдустриалната епоха. Това обявиха кламатолози, цитирани от ДПА.

Данните също така потвърждават, че като цяло периодът между 2015 и 2018 г. е бил по-топъл от всеки друг 4-годишен период в историята, тенденция, която според учените е по-важна от класирането на отделните години.

Световната метеорологична организация в Женева публикува данните едновременно с американската космическа агенция НАСА и Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) във Вашингтон.

Данните показват, че 20-те най-топли години в историята са регистрирани през последните 22 години.

“Степента на затопляне през последните четири години е била изключителна както на сушата, така и в океана”, изтъква генералният секретар на Световната метеорологична организация Петери Таалас в съобщение за медиите.

Учените подчертават, че данните, получени въз основа на консолидиран анализ на международните масиви от данни на Световната метеорологична организация, са ясен знак за продължаващото дългосрочно изменение на климата, свързано с рекордните концентрации в атмосферата на газове с парников ефект.

2016 година, която е била повлияна силно от климатичния феномен Ел Ниньо, остава най-топлата от 1850 г., откогато е започнало надеждно събиране на данни, като средната глобална температура на повърхността е била 1,2 градуса над нивата от прединдустриалната епоха.

Средните глобални температури на повърхността през 2017 и 2015 г. са били 1,1 градуса над равнищата от прединдустриалната епоха през всяка от годините.

Учените подчертават, че температурите са само част от историята. Екстремни метеорологични явления през 2018 г. засегнаха много страни и милиони хора, с опустошителни последици за икономиките и екосистемите.