Кюстендилски туристи на екскурзия до Смоличанския водопад

Групата от ТД “Осогово” посети детското селище „Живей с любов“

 

Село Смоличано и неговите забележителности станаха поредната спирка за туристите от ТД „Осогово“ – Кюстендил. В района пътешествениците посетиха древни паметници, оброчища, храмове и манастир, насладиха се на красива природа и се срещнаха с нови и интересни хора.

“Много беше приятна изненадата ни в село Смоличано, където гостоприемната домакиня Елена Начева ни посрещна в детското селище „Живей с любов“. Детското селище е от 5 стари и преди порутени къщи и постройки, които сега са реставрирани. Изградени са помещения за спане и за почивка, столова, зали за занимания, игротеки, както и библиотека. Бившият сеновал ще бъде грънчарска работилница. Така стотици деца ще имат възможност в близост до природата да се забавляват през свободното си време”, разказа  Силвия Михова, секретар на туристическото дружество.

Водите на 2 карстови извора образуват водопада Света Анна, където бе и първата спирка на групата. “Водопадът е висок 15 метра, но в момента е почти пресъхнал. Според легендата произходът на двата извора е свързан с трагичната съдба на единствената, тачена и уважавана между деветте си братя и сестри Яна. От завист обаче най-старата снаха Павлевица приписвала на зълва си Яна най-страшни за времето си обвинения – изпуснала да изтекат девет бъчви с вино и десета с люта ракия, че влязла в девет яхъра и убила девет, десет коня. Братовата обич към единствената сестра Яна, въпреки обаче страшните обвинения, останала непреклонна. Злобата на Павлевица надделяла и над майчините й чувства. За да обвини пък зълва си, убива мъжкото си дете. Едва тогава бащините чувства надвиват над братовите и Яна била разсечена на четири дела и разхвърляна на четири страни. Там, гдето паднали Янините руси коси, там изврели два студени кладенеца. В непосредствена близост до изворите през 1966 година е изградена чешма с 12 чучура, която е известна с чудотворните си води. Недалеч от нея извисяват снага три грамадни ореха. Най-големият от тях е висок около 23 м. Красотата на района се допълва и от вековния цер, извисяващ се на около 22 м височина”, каза още Михова.

Любителите на археологическите ценности също имаха какво да видят в околностите на селото. Останки от късноантичен крепостен зид личат на рида, на около 1 км източно под Бачовска махала, на левия бряг на река Елешница. Подобни останки – от античен некропол, има в местността Побиен камък, от късноантична гробница в местността Димкови воденици и пр.

За накрая бяхме оставили да разгледаме историко-етнографския музей в село Ваксево. Всички останаха приятно изненадани от богатата колекция и гостоприемното посрещане.

“За съжаление много малко българи не само че не знаят, но и не са посетили този богат на забележителности край. А той си заслужава“, споделиха туристите.