Паркови охранители дебнат за спазването на новите правила на Седемте рилски езера

Четирима служители на Национален парк “Рила” патрулират в района на Седемте рилски езера. Парковите охранители имат задачата да гарантират спязването на ограниченията след като от 15 юли вече има нови правила за посещение на Седемте рилски езера. Въведена е забрана за движение извън регламентираните пътеки, която езерата заради започналата ерозия. По този начин земните маси, които достигат до езерата, ще са много по-малко. Ще се намали и качването на коне с товари. Няма да се позволява повече от 200 души от Бялото братство да са по едно и също време край езерата през следващия месец, смятат от НП “Рила”.
Поставени са информационни табла, които да указват къде да се върви. Втората категорична забрана е да не се навлиза в езерата. Колкото и да изглежда безобидно това, то носи голям риск за водоемите, най-вече за “Трилистника” и “Рибното езеро”. Хората носят по себе си много органични вещества и всички те остават във водата. Това също води до заблатяване на тези естествени водни обекти.
Препоръчително е туристите да си носят и торбички, в които да събират отпадъците, а не да замърсяват околната среда край Седемте рилски езера. Защото вятърът носи боклуците в езерата и също е причина за ускоряването на заблатяването им. Всеки нарушител ще бъде санкциониран.
Заради силния интерес от туристи през последните години и човешката дейност в планината от Националния парк “Рила” предупреждават, че природната забележителност е пред заплаха.
“Циркусът на Седемте рилски езера е най-посещаваното място в защитената територия. Посетителите неминуемо нанасят негативни промени в езерните екосистеми. Наблюдава се ерозия, която е антропогенна. Тя е предизвикана от големия натиск от туристопотока. Има и органично замърсяване на езерата, което води до отговорно отношение на посетителите, които трябва да спазват основните правила за поведение”, сподели в “Нашият ден” д-р Стефан Кирилов, гл. експерт в дирекция Национален парк “Рила”.
Ако не се вземат спешни мерки сега, след 30 години езерата ще са замърсени и заблатени. Затова новите правила включват по-висок контрол над туристите, да се използват само регламентираните екопътеки, както и да не се влиза в езерата, пояснява експертът. Проблемът с езерата до голяма степен е ерозията, която предизвикват нерегламентираните туристически пътеки. “В циркуса на Седемте рилски има три основни туристически пътеки, които са обозначени и маркирани с табели”, припомня д-р Стефан Кирилов. Призивът към туристите е да вървят по тези пътеки, които в момента се оформят по начин за спиране на ерозията и запазване на природата.
“Отпадъците, трябва да бъдат изнасяни от защитената територия на принципа внасяш – изнасяш. Достъпът на МПС до района на Седемте рилски езера e забранен от миналата година. Не бива да се правят биваци извън определените места в района на двете хижи. Важно за е посетителите, че трябва да водят своите домашни любимци на повод или каишка”, допълва д-р Стефан Кирилов.
От Националния парк планират по-често прочистване на езерата от растителност, а посетителите на парка могат да подпомагат работата на служителите, като подават сигнали за нерегламентирани дейности на дежурния телефон: 0884 111 400.