По 20 000 лв. гаранция за 3-мата, обвинени в пране на пари и укриване на данъци за 8,8 млн. лв. в Благоевград

Тримата арестувани за пране на пари и данъчни престъпления за 8,8 млн. лв. бяха пуснати на свобода от Окръжния съд в Благоевград, пише 24 часа.
Окръжна прокуратура – Благоевград привлече към наказателна отговорност Радослав Стаменов, майка му Стойка, Христо Койчев и Бодка Заева за данъчни престъпления и пране на пари. Стойка Стаменова не бе задържана, заради влошено здраве и е с мярка “подписка”, уточнява 24 часа. Другите трима бяха в ареста с постановление до 72 часа и окръжна прокуратура поиска постоянна мярка “задържане под стража”. Съдът обаче ги пусна под парична гаранция по 20 хил. лв. за всеки. Сумата трябва да бъде внесена в 10-дневен срок, а обвинените бяха освободени още в залата.
Според официалната информация от прокуратурата, под ръководството на ОП– Благоевград се води разследване по образувано досъдебно производство за извършени престъпления по чл. 255, ал. 3, вр. ал. 1, пр. 2, пр. 4, пр. 5, пр. 6, пр. 7, вр. чл. 26, ал. 1 и по чл. 253, ал. 5, вр. ал. 1 от НК. В резултат на съвместните действия на Окръжна прокуратура – Благоевград със секторите „Противодействие на икономическата престъпност“ и „Борба с организираната престъпност“ на ОД на МВР гр. Благоевград са събрани доказателства за извършени данъчни престъпления и пране на пари. Установен е основният организатор и участник в престъпната дейност – Р.С. Заедно със свързани с него лица мъжът активно се занимал с търговия на дрехи и аксесоари в търговски обекти на територията на страната. Освен това, посредством онлайн магазин, се осъществявали доставки на стоки в България, Гърция, Унгария и други държави. От продажбата им била генерирана парична печалба в особено големи размери и с поредица действия се избягвало плащането на дължимите данъци към държавата. По първоначални данни за периода от 2017 г. до 2021 г. размерът им възлиза над 8 800 000 лева.
Незаконната дейност се осъществявала посредством внос от Гърция на големи количества стоки – дрехи с неустановени до момента документи за вътреобщностно придобиване. Впоследствие те се продавали в търговски обекти и интернет платформи. Установено е, че Р.С. е управител и собственик на 4 дружества, свързани с една от фирмите на майка му – С.С. Именно нейното дружество „К.Д.“ ООД „закупувало“ по документи стоки в особено големи размери от множество „доставчици“ в България. В действителност те се внасяли незаконно от Гърция, а фигуриращите в документите фирми са били от типа „липсващи дружества“, т.е. без дейност и собственост на лица с нисък социален статус. По този начин се избягвало плащането на ДДС и корпоративен данък в особено големи размери. Събрани са доказателства за това, че след реализиране на продажбите група лица теглила крупни парични суми от банкомати посредством множество чужди платежни инструменти. Впоследствие парите били оставяни в офиса на Р.С. Установено е, че той и свързани с него лица влагали големи парични суми, придобити от осъществяваната незаконна дейност, в закупуване на движима и недвижима собственост. С действията си те извършвали престъпна дейност, изразяваща се в „изпиране на пари“.
В хода на разследването са проведени разпити на множество свидетели, в т.ч. фиктивни собственици и управители на търговските дружества, изискани са документи на фирмите, извършен е данъчен анализ и доклад от ЦУ на НАП – София, в който се установяват престъпните схеми и извършване на злоупотреби с ДДС от търговските дружества. Проведени са претърсвания и изземвания от различни адреси, както и лични обиски. Приобщени са веществени доказателства, доказващи престъпленията. Постановление на прокурор в Окръжна прокуратура – Благоевград за привличане към наказателна отговорност е предявено на С.С., която е с мярка за неотклонение „подписка“.
В качеството на обвиняеми са привлечени и са задържани за срок до 72 часа Р.С., Б.З. и Х.К.