Новият директор не предвижда съкращения в ТЕЦ „Бобов дол”

Най-глупавото нещо е да затворим ТЕЦ-овете, каза Любомир Спасов

От няколко дни ТЕЦ „Бобов дол” има нов изпълнителен директор и това е Любомир Спасов – досегашният директор на „Топлофикация” – Перник. Новият шеф на централата е дипломиран инженер от Химикотехнологичен и металургичен университет (ХТМУ) от 1992 г., а от 2001 г. притежава и магистърска диплома по икономика от Университета за национално и световно стопанство. Последните 10 години работи в сферата на енергетиката. Женен е и има две деца.

– Каква е причината за смяната на досегашния изп. директор, инж. Спасов, Емил Христов освободен ли е, или заема друга позиция?

– Смяната ми с г-н Христов е вследствие на негова молба и в момента той е на работа в „ТЕЦ – Бобов дол“ ЕАД като представител на Борда на директорите на дружеството.

– Горещо ли е мястото, което заемате?

Любомир Спасов

– Със сигурност не е “студено”. Тук е горещо и в буквалния, и в преносния смисъл на думата. Не знам дали хората знаят, но в котлите на тази централа се развива една от най-високите температури в българските ТЕЦ-ове въобще – над 1000 градуса по Целзий, и второ – това място е горещо заради значението и важността на предприятието за региона и за страната. Само след дни на този пост мога да кажа, че отговорността е голяма. Всъщност отговарям за това над хиляда човека да запазят работните си места в централата. Да запазим 600 мегавата за българската енергетика и освен това трябва да направим още много и за опазването на околната среда. Аз съм перничанин, в кръга на шегата знаете, че перничани сме хора с особен, твърд характер, свикнал съм да преодолявам трудности, и харесвам предизвикателствата.

Предвиждате ли промени – съкращения, назначения, както и други – увеличения на заплатите например?

– Към момента в дружеството работят повече от 800 човека. Не се предвиждат съкращения, а нови хора се назначават непрекъснато поради различни причини, като една от тях е назначаване на млади хора на длъжности, освободени от работници, излезли в пенсия. Увеличението на заплатите винаги е хубава новина и добро за работещите и аз като ръководител винаги съм се стремял това да се случва.

– От около един месец в Големо село отново се оплакват от замърсяване на въздуха – казват, че прах от ТЕЦ-а стига до Бобов дол. Има съмнения за смесване на въглища със слама, както и че не са изправни сероочистките. Гори ли се слама? Работят ли сероочистките?

– Жителите на околните села, доколкото знам, от дълго време се оплакват от качеството на въздуха в района. Но и на предишното ръководство, както и мой ангажимент е това усещане в живеещите около централата постепенно да намалява. В централата се инвестират огромни средства в технологии за опазване на околната среда, като една от тях е добавката на биомаса (основно слама) като заместител на въглищата. В недалечно бъдеще предстои и довеждането и включването на природен газ в горивните процеси, което допълнително ще облекчи и промени живота на живеещите в Голямо село.  

– Преди дни в селото бе монтирана мобилна станция за измерване качеството на  въздуха и имаше проверка от РИОСВ, какви са резултатите?

– Относно информация от мониторинга, извършван от РИОСВ на територията на съседното село, мога да кажа само, че нас ни информират при констатиране на превишения в някой от параметрите. До момента в централата няма подаден сигнал от тази институция такова нещо да се е случило.

– В Големо село настояват централата да осигури информационно табло за отчитане на стойностите на въздуха, ще бъде ли изпълнено това искане?

Що се отнася до информационно табло, което да показва в реално време показателите за чистота на въздуха, то ние можем да направим единствено такова табло с показания от нашата мониторингова система за качеството на изходящите газове от СОИ. Останалото не можем да измерваме.

– Смятате ли, че е реалистично делът на възобновяемата енергия да нарасне в следващите десетилетия?

– Разбира се. Заради изискванията на Европа все по-сериозна част от инвеститорите ще влагат средства именно в създаване на мощности, които произвеждат енергия от възобновяеми източници. Въпросът е по какъв начин кризата ще се отрази на подобни големи бизнес начинания, за които са необходими огромни инвестиции. Наскоро попаднах на информация за последния доклад на Международната агенция за възобновяема енергия. Според него до 2030 година икономиките на Централна и Източна Европа могат да покрият над 30% от нуждите си за енергия чрез възобновяеми източници. Това е достатъчно достоверен източник и би трябвало това число да се достигне, ако не настъпят сериозни сътресения в икономиките на страните от Европейския съюз. И все пак остава въпросът как ще се добиват останалите 70 процента от нужната ни енергия. За мен тук централи като нашата могат да играят важна роля.

Най-глупавото нещо, което може да се направи, е просто да ги затворим и нарежем на скрап. Те съществуват, работят, трябва да ги модернизираме. Те са гръбнакът на това, което се нарича българска енергетика. В ТЕЦ „Бобов дол” също искаме да се развиваме в унисон с европейските насоки. Ясно е, че създаването на въглеродонеутрална икономика е възможно единствено чрез въвеждане на технологии, с които се произвежда енергия от екологични източници.

– Кое е горивото на бъдещето според Вас?

– Предполагам, че ако учените не измислят нещо по-модерно, за което все още не сме чували, вероятно гориво на бъдещето ще е водородът. Но създаването на мощности за производство на енергия чрез тази технология ще е много скъпо. Наскоро се запознах с един доклад на “Голдман Сакс” (Goldman Sachs). По техни изчисления, за да се трансформира производството на енергия в Европа и да премине на водород, ще е необходима инвестиция от над 800 млрд. евро за период от 10 години. Сериозна цифра. Според мен, преди да дойде водородът, в цяла Европа въглищните централи ще преминат постепенно към използването на горива като природния газ и биомасата.

– Кой е най-ефективният вариант за отопление през зимата? Все пак дълги години управлявахте топлофикация, която произвежда топлинна енергия. Какво препоръчва експерт като Вас?

– Може да съм пристрастен, но за мен централното отопление е най-доброто. Качествено, ефективно и евтино. Бих обърнал внимание, че все пак оборудването на всички стаи с климатик е скъпа инвестиция. Ако в едно домакинство спре токът, спира климатикът и бързо става студено. Освен това в апартаментите, в които живеят голяма част от българите, е трудно и неудобно да се съхраняват пелети, въглища и т.н. за отопление на печки. Централното отопление предоставя несравними предимства.

 

Юлияна КОЛЧАКОВА